• среда, 19 јуни 2024
Политико: Гужва во Брисел за местото на Борел

Политико: Гужва во Брисел за местото на Борел

Брисел, 7 јуни 2024 (МИА) - Неколку високи функционери на европските земји,  сакаaт да го замен...

Борел: ОН се парализирани од вето, не носат никакви одлуки

Борел: ОН се парализирани од вето, не носат никакви одлуки

Брисел, 29 мај 2024 (МИА) – Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Бор...

ЕУ вети повеќе од две милијарди евра за поддршка на сириските бегалци

ЕУ вети повеќе од две милијарди евра за поддршка на сириските бегалци

Брисел, 27 мај 2024 (МИА) - Европската унија денеска вети повеќе од две милијарди евра за поддршка н...

Борел: По пресудата на судот во Хаг, ЕУ мора да избере дали ќе ги поддржи меѓународните институции или Израел

Борел: По пресудата на судот во Хаг, ЕУ мора да избере дали ќе ги поддржи меѓународните институции или Израел

Брисел, 24 мај 2024 (МИА) - Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, по денешната наредба на Ме...

Борел: Руската акција на границата со Естонија е неприфатлива

Борел: Руската акција на границата со Естонија е неприфатлива

Брисел, 24 мај 2024 (МИА) - Руското повлекување на пловките што ја означуваат руската граница со Ест...

Борел ја повика Грузија да го повлече законот за странско влијание

Борел ја повика Грузија да го повлече законот за странско влијание

Брисел, 15 мај 2024 (МИА) - Шефот за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел денеска ја критикуваше Г...

Борел: Израел ќе престане да фрла бомби само ако ги нема

Борел: Израел ќе престане да фрла бомби само ако ги нема

Брисел, 9 мај 2024 (МИА) - Единствениот начин Израел да не фрла бомби е да ги нема, изјави високиот...

Борел го осуди насилството врз демонстрантите во Грузија

Борел го осуди насилството врз демонстрантите во Грузија

Брисел, 1 мај 2024 (МИА) - Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Бор...

Борел: Испораките на проектили во Украина се очекуваат на крајот на мај

Борел: Испораките на проектили во Украина се очекуваат на крајот на мај

Луксембург, 22 април 2024 (МИА) - Испораките на проектили од 155 милиметри во Украина се очекува да...

Борел: Земјите-членки на ЕУ треба да ги испратат своите противракетни системи во Украина

Борел: Земјите-членки на ЕУ треба да ги испратат своите противракетни системи во Украина

Рим, 18 април 2024 (МИА) - Земјите-членки на Европската Унија треба да ги испратат своите противраке...

Борел: Можеби некој има интерес за поширока регионална војна на Блискиот Исток

Борел: Можеби некој има интерес за поширока регионална војна на Блискиот Исток

Брисел, 15 април 2024 (МИА) – Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, денеска изјави дека „мож...

Борел апелира за деескалација: Блискиот исток е на работ на бездна

Борел апелира за деескалација: Блискиот исток е на работ на бездна

Брисел, 15 април 2024 (МИА) - Блискиот исток е „на работ на бездна“, изјави денеска шефот на европск...

Борел ја повика ЕУ да ја забрза воената поддршка за Украина

Борел ја повика ЕУ да ја забрза воената поддршка за Украина

Брисел, 11 април 2024 (МИА) - Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп...

Борел: Војна од пошироки размери во Европа повеќе не е само фантазија

Борел: Војна од пошироки размери во Европа повеќе не е само фантазија

Брисел, 9 април 2024 (МИА) - Европа мора да се подготви за потенцијална војна, бидејќи конфликт од ш...

Борел: Мисијата на ЕУ во Црвеното Море одби 11 напади врз бродови

Борел: Мисијата на ЕУ во Црвеното Море одби 11 напади врз бродови

Брисел, 8 април 2024 (МИА) - Поморската мисија на Европската Унија во Црвеното Море одби напади врз...

Image

Остани поврзан