• среда, 22 мај 2024
Маринакис: Грција е многу силна за да се исплаши од настани како оној на Рама во Атина

Маринакис: Грција е многу силна за да се исплаши од настани како оној на Рама во Атина

Атина, 13 мај 2024 (МИА) – Грција е многу силна за да се исплаши од ваков настан. Законски беше нево...

Голем интерес на Албанците во Грција за говорот на Рама во Атина

Голем интерес на Албанците во Грција за говорот на Рама во Атина

Атина, 12 мај 2024 (МИА) – Со аплаузи и овации, со албански знамиња во и вон салата, Албанците кои ж...

Рама денеска ќе одржи собир во Атина за Албанците кои живеат во Грција

Рама денеска ќе одржи собир во Атина за Албанците кои живеат во Грција

Атина, 12 мај 2024 (МИА) – Албанскиот премиер Еди Рама претпладнево ќе одржи митинг во Атина, односн...

Благодарници „Илинден“ за Мојсова-Чепишевска и Антоновски за особен придонес за македонското национално малцинство во Албанија

Благодарници „Илинден“ за Мојсова-Чепишевска и Антоновски за особен придонес за македонското национално малцинство во Албанија

Дебар, 10 мај 2024 (МИА) - Претседателот на македонското друштво „Илинден“ од Тирана, Никола Ѓурѓај,...

Рама в недела ќе одржи собир во Атина

Рама в недела ќе одржи собир во Атина

Атина, 9 мај 2024 (МИА) – Албанскиот премиер Еди Рама в недела ќе одржи митинг во Атина, односно соб...

ЕУ одобри шест милијарди евра за Балканот, Рама: Историски момент, кој внесува нов импулс во процесот на проширување

ЕУ одобри шест милијарди евра за Балканот, Рама: Историски момент, кој внесува нов импулс во процесот на проширување

Тирана, 7 мај 2024 (МИА) – Албанскиот премиер Еди Рама ја оцени како историски момент, кој, според н...

Во рамки на акцијата „Темпули“ полицијата во Тирана уапси 20 лица и заплени кокаин, хероин и канабис

Во рамки на акцијата „Темпули“ полицијата во Тирана уапси 20 лица и заплени кокаин, хероин и канабис

Тирана, 2 мај 2024 (МИА) - Во рамки на третата фаза од голема полициска акција „Храм“ (Темпули) поли...

ЕУ одвои 13,79 милиони евра за прекуграничен одржлив развој во Северна Македонија и Албанија

ЕУ одвои 13,79 милиони евра за прекуграничен одржлив развој во Северна Македонија и Албанија

Скопје, 26 април 2024 (МИА) - Преземајќи значаен чекор за целите за пристапување кон Европската униј...

Македонското друштво „Сонце“ - Албанија, примено во Мрежата за промовирање на јазичната разновидност

Македонското друштво „Сонце“ - Албанија, примено во Мрежата за промовирање на јазичната разновидност

Дебар, 25 април 2024 (МИА) - Македонското друштво „Сонце“ од Албанија стана членка на Мрежата за про...

Во Албанија стапи во сила кривичната амнестија, која ќе заштеди 30 милиони евра годишно

Во Албанија стапи во сила кривичната амнестија, која ќе заштеди 30 милиони евра годишно

Тирана, 24 април 2024 (МИА) – Во Албанија денеска почна имплементацијата на законот за кривична амне...

Дебата „Патот пред нас“: Коридорот 8 клучен инфраструктурен проект за Северна Македонија, Албанија и Бугарија

Дебата „Патот пред нас“: Коридорот 8 клучен инфраструктурен проект за Северна Македонија, Албанија и Бугарија

Скопје, 15 април 2024 (МИА) – Во организација на Здружението ЕСТИМА, Институтот за соработка и разво...

Џафери - Бегај: Северна Македонија и Албанија се посветени на евроатлантските интеграции

Џафери - Бегај: Северна Македонија и Албанија се посветени на евроатлантските интеграции

Скопје, 15 април 2024 (МИА) - Претседателот на техничката Влада, Талат Џафери, денеска  во Приш...

„Шел“ официјално потврди дека нема гас и нафта на планината Шпираг во Албанија

„Шел“ официјално потврди дека нема гас и нафта на планината Шпираг во Албанија

Тирана, 15 април 2024 (МИА) – Наспроти тврдењата на премерот Еди Рама,...

Хасани: Албанија го осудува жестокиот напад на Иран, кој ќе донесе голема нестабилност и уништување

Хасани: Албанија го осудува жестокиот напад на Иран, кој ќе донесе голема нестабилност и уништување

Тирана, 14 април 2024 (МИА) – Албанскиот министер за Европа и надворешни работи, Игли Хасани преку о...

Стерјовски го запозна романскиот амбасадор во Албанија, Шербан со положбата и проблемите на Македонците

Стерјовски го запозна романскиот амбасадор во Албанија, Шербан со положбата и проблемите на Македонците

Дебар, 14 април 2024 (МИА) - Лидерот на единствената македонска партија, Македонска алијанса за евро...

Image

Остани поврзан