• четврток, 25 јули 2024
Шмит: Во вакви денови важно е сите тројца членови на Претседателството на БиХ да бидат заедно

Шмит: Во вакви денови важно е сите тројца членови на Претседателството на БиХ да бидат заедно

Сараево, 11 јули 2024 (МИА) - Високиот претставник во Босна и Херцеговина Кристијан Шмит зборуваше д...

Шмит: Нема да биде толерирано однесувањето на Република Српска

Шмит: Нема да биде толерирано однесувањето на Република Српска

Сараево, 20 јуни 2024 (МИА) – Високиот претставник на меѓународната заедница Кристијан Шмит денеска...

Во Сараево средба Шмит - Вархеји

Во Сараево средба Шмит - Вархеји

Сараево, 4 јуни 2024 (МИА) - Високиот претставник во БиХ, Кристијан Шмит во Сараево се сретна со евр...

Шмит пред СБ на ОН: Властите во Република Српска сериозно го прекршуваат Дејтонскиот договор

Шмит пред СБ на ОН: Властите во Република Српска сериозно го прекршуваат Дејтонскиот договор

Њујорк, 15 мај 2024 (МИА) - Високиот претставник за Босна и Херцеговина, Кристијан Шмит, на седница...

СНСД во Парламентот на БиХ бара поништување на одлуките на Шмит

СНСД во Парламентот на БиХ бара поништување на одлуките на Шмит

Бањалука, 18 април 2024 (МИА) - Пратеничкиот клуб на Сојузот на независни социјалдемократи (СНСД) де...

Високиот претставник во БиХ, Шмит најави средба со Вучиќ

Високиот претставник во БиХ, Шмит најави средба со Вучиќ

Бања Лука, 1 април 2024 (МИА) - Високиот претставник на меѓународната заедница во Босна и Херцеговин...

Кришто им пиша на европските претставници незадоволна од потегот на Шмит

Кришто им пиша на европските претставници незадоволна од потегот на Шмит

Сараево, 27 март 2024 (МИА) - Претседавачот на Советот на министри на БиХ, Борјана Кришто денеска им...

ЕУ: Шмит треба да ги користи своите овластувања само како последно средство

ЕУ: Шмит треба да ги користи своите овластувања само како последно средство

Брисел, 27 март 2024 (МИА) – Високиот претставник во Босна и Херцеговина, Кристијан Шмит, треба да г...

Шмит: Наметнување технички измени во Изборниот закон, претставува поддршка за пристапниот процес на БиХ во ЕУ

Шмит: Наметнување технички измени во Изборниот закон, претставува поддршка за пристапниот процес на БиХ во ЕУ

Сараево, 26 март 2024 (МИА) - Високиот претставник на меѓународната заедница во Босна и Херцеговина,...

Шмит наметна технички измени во Изборниот закон во БиХ за пофер избори

Шмит наметна технички измени во Изборниот закон во БиХ за пофер избори

Сараево, 26 март 2024 (МИА) - Високиот претставник Кристијан Шмит денеска воведе технички измени во...

Шмит најави интервенција во Изборниот законик на БиХ доколку партиите не се договарат

Шмит најави интервенција во Изборниот законик на БиХ доколку партиите не се договарат

Сараево, 26 март 2024 (МИА) - Високиот претставник за БиХ, Кристијан Шмит потврди дека ќе воведе изм...

Шмит: БиХ сега игра во повисока лига, треба да почнат да спроведуваат реформи

Шмит: БиХ сега игра во повисока лига, треба да почнат да спроведуваат реформи

Бања Лука, 22 март 2024 (МИА) - Високиот претставник во БиХ, Кристијан Шмит денеска изјави дека Босн...

Шмит: Враќањето на довербата на јавноста во изборниот систем е итен приоритет

Шмит: Враќањето на довербата на јавноста во изборниот систем е итен приоритет

Рим, 6 февруари 2024 (МИА) - Високиот претставник Кристијан Шмит денеска изјави дека враќањето на до...

Повторно одложена главната расправа против Додик

Повторно одложена главната расправа против Додик

Сараево, 20 декември 2023 (МИА) - Главниот претрес против претседателот на Република Српска Милорад...

Шмит: Прославувањето на 9 јануари како Ден на РС е директно кршење на одлуките на Уставниот суд на БиХ

Шмит: Прославувањето на 9 јануари како Ден на РС е директно кршење на одлуките на Уставниот суд на БиХ

Бањалука, 20 декември 2023 (МИА) - Високиот претставник во БиХ Кристијан Шмит изјави дека одбележува...

Image

Остани поврзан