• вторник, 18 јуни 2024
Иран и Шведска ја завршија размената на затвореници

Иран и Шведска ја завршија размената на затвореници

Техеран, 15 јуни 2024 (МИА) - Иран и Шведска ја завршија размената на затвореници, соопшти владата н...

Шведска објави дека руски воени авиони влегле во шведскиот воздушен простор

Шведска објави дека руски воени авиони влегле во шведскиот воздушен простор

Стокхолм, 15 јуни 2024 (МИА) - Руски воен авион го нарушил шведскиот воздушен простор, соопшти денес...

Руски воен авион го наруши шведскиот воздушен простор

Руски воен авион го наруши шведскиот воздушен простор

Стокхолм, 15 јуни 2024 (МИА) – Руски воен авион вчера го наруши шведскиот воздушен простор источно о...

Во Шведска десницата постигна лош резултат на европските избори

Во Шведска десницата постигна лош резултат на европските избори

Копенхаген, 10 јуни 2024 (МИА) - Според денешните прелиминарни резултати, популистичката десничарска...

Ибрахимовиќ: Играњето за репрезентацијата е најголемата работа што може да му се случи на еден фудбалер

Ибрахимовиќ: Играњето за репрезентацијата е најголемата работа што може да му се случи на еден фудбалер

Стокхолм, 9 јуни 2024 (МИА) - Поранешниот шведски фудбалски репрезентативец Златан Ибрахимовиќ им се...

Шведската полиција уапси 19 пропалестински активисти на Универзитетот во Стокхолм

Шведската полиција уапси 19 пропалестински активисти на Универзитетот во Стокхолм

Стокхолм, 7 јуни 2024 (МИА) - Шведската полиција денеска уапси 19 пропалестински активисти кои се за...

Шведска ќе учествува во воздушниот надзор на НАТО на балтичките земји

Шведска ќе учествува во воздушниот надзор на НАТО на балтичките земји

Стокхолм, 7 јуни 2024 (МИА) - Шведска објави дека ќе учествува во мониторингот на воздушниот простор...

Столтенберг во дводневна посета на Шведска 

Столтенберг во дводневна посета на Шведска 

Брисел, 6 јуни 2024 (МИА) – Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска ќе отпатува во дв...

Зеленски потпиша безбедносен договор со Шведска: Само заедно можеме да го запреме лудилото од Москва

Зеленски потпиша безбедносен договор со Шведска: Само заедно можеме да го запреме лудилото од Москва

Стокхолм, 31 мај 2024 (МИА) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска потпиша билатерален...

Шведска вети 1,25 милијарди долари воена помош за Украина

Шведска вети 1,25 милијарди долари воена помош за Украина

Стокхолм, 29 мај 2024 (МИА) - Шведска денеска вети воена помош од 13,3 милијарди круни (1,25 милијар...

Јонсон: Шведска ги прекина плановите за испорака на борбените авиони „Грипен“ за Украина

Јонсон: Шведска ги прекина плановите за испорака на борбените авиони „Грипен“ за Украина

Стокхолм, 28 мај 2024 (МИА) - Шведскиот министер за одбрана Пал Јонсон денеска изјави дека Шведска ќ...

Истрели во близина на Амбасадата на Израел во Стокхолм

Истрели во близина на Амбасадата на Израел во Стокхолм

Стокхолм, 17 мај 2024 (МИА) – Шведската полиција приведе неколку лица и блокира голема област во Сто...

Кристерсон: Шведска во време на војна ќе дозволи распоредување на нуклеарно оружје

Кристерсон: Шведска во време на војна ќе дозволи распоредување на нуклеарно оружје

Стокхолм, 13 мај 2024 (МИА) – Премиерот на Шведска, Улф Кристерсон денеска изјави дека ќе дозволи ра...

Познат редоследот за настапи на евровизиското финале, најгледан настапот на Ирска

Познат редоследот за настапи на евровизиското финале, најгледан настапот на Ирска

Скопје, 10 мај 2024 (МИА) - Евровизискиот домаќин - Шведска ќе го отвори евровизиското финале што ќе...

Почнаа првите проби за 68. издание на Евровизија

Почнаа првите проби за 68. издание на Евровизија

Скопје, 29 април 2024 (МИА) - Почнаа првите проби за 68. издание на Евровизија. Клипови од првите пр...

Image

Остани поврзан