• понеделник, 17 јуни 2024
Остин: Напредувањето на руските војници забави во регионот Харков по укинувањето на ограничувањата за оружје

Остин: Напредувањето на руските војници забави во регионот Харков по укинувањето на ограничувањата за оружје

Брисел, 13 јуни 2024 (МИА) - Напредувањето на Русија во регионот Харков забавува, а линијата на фрон...

Синехубов: Едно лице загина, две се повредени во руски напад во областа Харков

Синехубов: Едно лице загина, две се повредени во руски напад во областа Харков

Киев, 3 јуни 2024 (МИА) - Едно лице загина, а две се повредени во напад на руските сили врз областа...

Тројца загинати и 16 ранети во руски напад врз Харков

Тројца загинати и 16 ранети во руски напад врз Харков

Киев, 31 мај 2024 (МИА) - Најмалку три лица загинаа, а 16 се ранети во руските напади врз Харков, во...

Најмалку 12 загинати и 43 повредени во рускиот напад на хипермаркет во Харков

Најмалку 12 загинати и 43 повредени во рускиот напад на хипермаркет во Харков

Харков, 26 мај 2024 (МИА) - Најмалку 12 лица загинаа, а 43 се повредени во вчерашниот руски напад на...

Во руски напад врз областа Харков загинаа 11 лица

Во руски напад врз областа Харков загинаа 11 лица

Москва, 20 мај 2024 (МИА) - Русија погоди одморалиште во близина на Харков и ги нападна околните сел...

Пет лица загинаа, а најмалку 15 се ранети во рускиот напад врз областа Харков

Пет лица загинаа, а најмалку 15 се ранети во рускиот напад врз областа Харков

Киев, 19 мај 2024 (МИА) - Украинските власти денеска соопштија дека пет лица загинале, а 15 лица се...

Евакуирани околу 10.000 луѓе од украинската област Харков

Евакуирани околу 10.000 луѓе од украинската област Харков

Киев, 18 мај 2024 (МИА) – По копнениот напад на руската армија приближно 10.000 луѓе се евакуирани о...

Украинската армија се повлекува од некои области на северниот фронт, во областа Харков

Украинската армија се повлекува од некои области на северниот фронт, во областа Харков

Киев, 15 мај 2024 (МИА) - Украинската армија објави дека мора да се повлече од одредени области на с...

Русите тврдат дека влегле во Вовчанск, Украина негира, но оцени дека „ситуацијата е тешка“

Русите тврдат дека влегле во Вовчанск, Украина негира, но оцени дека „ситуацијата е тешка“

Москва, 13 мај 2024 (МИА) - Русија тврди дека нејзините сили влегле во градот Вовчанск во североисто...

Сирски: Ситуацијата во регионот Харков е комплицирана, но украинските сили го држат фронтот

Сирски: Ситуацијата во регионот Харков е комплицирана, но украинските сили го држат фронтот

Харков, 12 мај 2024 (МИА) - Вооружените сили на Украина се во тешка ситуација поради борбите во реги...

Повеќе од 4.000 луѓе се евакуирани од пограничните области на регионот Харков

Повеќе од 4.000 луѓе се евакуирани од пограничните области на регионот Харков

Харков, 12 мај 2024 (МИА) - Повеќе од 4.000 луѓе се евакуирани од пограничните области на украинскат...

Најмалку две лица загинаа во руските напади во Харков

Најмалку две лица загинаа во руските напади во Харков

Москва, 30 април 2024 година (МИА) - Најмалку две лица загинаа, а шест беа ранети денеска во руските...

Во руски ракатен напад урната ТВ кулата во украинскиот град Харков

Во руски ракатен напад урната ТВ кулата во украинскиот град Харков

Харков, 23 април 2024 (МИА) - Телевизиска кула, висока 240 метри, во украинскиот град Харков вчера с...

Зеленски: Русија се обидува да ги протера луѓето од Харков и од регионот

Зеленски: Русија се обидува да ги протера луѓето од Харков и од регионот

Киев, 9 април 2024 (МИА) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски, обраќајќи им се на Украинците...

Украинската војска очекува голема руска офанзива врз Харков

Украинската војска очекува голема руска офанзива врз Харков

Киев, 9 април 2024 (МИА) - Украина „ги максимизира напорите да ги спречи руските планови против Харк...

Image

Остани поврзан