• среда, 24 јули 2024
Пелегрини: Словачка нема да се приклучи на бојкотот на унгарското претседателство

Пелегрини: Словачка нема да се приклучи на бојкотот на унгарското претседателство

Брисел, 19 јули 2024 (МИА) - Словачка нема да ги бојкотира активностите на Унгарија за време на нејз...

Двe лица загинaa и најмалку четири повредени во свлечиште во словачките Татри

Двe лица загинaa и најмалку четири повредени во свлечиште во словачките Татри

Братислава, 12 јули 2024 (МИА) - Двe лица загинaa во кално свлечиште во долина во Словачка, а најмал...

Словачкиот премиер Фицо на прво официјално патување надвор од Братислава по обидот за атентат

Словачкиот премиер Фицо на прво официјално патување надвор од Братислава по обидот за атентат

Братислава, 8 јули 2024 (МИА) - Словачкиот премиер Роберт Фицо денеска посети област надвор од главн...

Обидот за убиство на словачкиот премиер Фицо е преквалификуван во терористички чин

Обидот за убиство на словачкиот премиер Фицо е преквалификуван во терористички чин

Братислава, 4 јули 2024 (МИА) - Обидот за убиство на словачкиот премиер Роберт Фицо е преквалификува...

Магичниот гол на Белингем ја спаси Англија од шокантна елиминација на ЕП

Магичниот гол на Белингем ја спаси Англија од шокантна елиминација на ЕП

Гелзенкирхен, 30 јуни 2024 (МИА) - Англија го одржа својот сон жив бидејќи по неверојатни напори и м...

Човечка грешка е веројатно причина за сударот меѓу возот и автобусот во Словачка

Човечка грешка е веројатно причина за сударот меѓу возот и автобусот во Словачка

Братислава, 28 јуни 2024 (МИА) - Сударот во Словачка меѓу воз на „Еуросити“ и автобус во кој загинаа...

Белингем: Нема да биде лесно против Словачка, имаме можност да се вратиме на посакуваното ниво

Белингем: Нема да биде лесно против Словачка, имаме можност да се вратиме на посакуваното ниво

Келн, 27 јуни 2024 (МИА) - Џуд Белингем ги повика своите соиграчи од Англија да заборават на негатив...

Најмалку петмина загинати при судир на воз и автобус во Словачка

Најмалку петмина загинати при судир на воз и автобус во Словачка

Братислава, 27 јуни 2024 (МИА) – Во судир на воз и автобус во Словачка загинаа најмалку пет лица, а...

Белгија, Словачка и Романија се пласираа во осминафиналето на ЕП 2024

Белгија, Словачка и Романија се пласираа во осминафиналето на ЕП 2024

Франкфурт, 26 јуни 2024 (МИА) - Словачка и Романија ремизираа 1:1 во последниот дуел од групата Е на...

Украина по пресврт до првите три бода на УЕФА ЕУРО 2024

Украина по пресврт до првите три бода на УЕФА ЕУРО 2024

Дизелдорф, 21 јуни 2024 (МИА) - Украина ја победи Словачка со 2:1 во нивниот втор натпревар од групн...

„Политико“: ЕК се испазари со Словачка за поддршка на Законот за заштита на природата 

„Политико“: ЕК се испазари со Словачка за поддршка на Законот за заштита на природата 

Брисел, 19 јуни 2024 (МИА) – Европската комисија се согласи да го одобри словачкиот контроверзен Зак...

Пелегрини: Словачка ја поддржува кандидатурата на Руте за генерален секретар на НАТО

Пелегрини: Словачка ја поддржува кандидатурата на Руте за генерален секретар на НАТО

Братислава, 18 јуни 2024 (МИА) – Претседателот на Словачка, Петер Пелегрини денеска изјави дека Брат...

Словачка приреди изненадување и ја победи Белгија, два гола поништени на Лукаку

Словачка приреди изненадување и ја победи Белгија, два гола поништени на Лукаку

Франкфурт, 17 јуни 2024 (МИА) - Словачка го приреди големото изненадување во групата „Е“ и успеа со...

Пелегрини положи заклетва како нов претседател на Словачка

Пелегрини положи заклетва како нов претседател на Словачка

Братислава, 15 јуни 2024 (МИА) - Петер Пелегрини (48) денеска положи заклетва како претседател на Сл...

Словачка планира построги правила за протести по нападот на Фицо

Словачка планира построги правила за протести по нападот на Фицо

Братислава, 12 јуни 2024 (МИА) - Словачката влада планира да ја зголеми личната заштита на политичар...

Image

Остани поврзан