• вторник, 25 јуни 2024
Повеќе од 20.000 палестински деца исчезнаа во Појасот Газа, објави хуманитарната организација „Спасете ги децата“

Повеќе од 20.000 палестински деца исчезнаа во Појасот Газа, објави хуманитарната организација „Спасете ги децата“

Лондон, 24 јуни 2024 (МИА) - Повеќе од 20.000 палестински деца исчезнаа во Појасот Газа за време на...

ЕУ го обвини „Епл“ за кршење на новите правила за дигитална конкуренција

ЕУ го обвини „Епл“ за кршење на новите правила за дигитална конкуренција

Лондон, 24 јуни 2024 (МИА) - Регулаторите на Европската унија ја обвинија денеска компанијата „Епл“...

Инфлацијата во Велика Британија е два отсто по три години

Инфлацијата во Велика Британија е два отсто по три години

Лондон, 19 јуни 2024 (МИА) - Инфлацијата во Велика Британија го достигна нивото од два отсто за првп...

Рекорден број милионери би можеле годинава да ја напуштат Велика Британија

Рекорден број милионери би можеле годинава да ја напуштат Велика Британија

Лондон, 18 јуни 2024 (МИА) - Околу 9.500 Британци би можеле да ја напуштат земјата поради политички...

Руска кибер банда стои зад нападите врз болниците во Лондон

Руска кибер банда стои зад нападите врз болниците во Лондон

Москва, 5 јуни 2024 (МИА) - Руска кибер банда е најверојатно одговорна за нападот што ја прекина раб...

Тројца полицајци се повредени, а 40 лица се приведени за време на пропалестинскиот протест во Лондон

Тројца полицајци се повредени, а 40 лица се приведени за време на пропалестинскиот протест во Лондон

Лондон, 29 мај 2024 (МИА) - Тројца полицајци се повредени, а 40 лица се уапсени за време на синоќешн...

Судир во Лондон меѓу поддржувачи и противници на иранската влада

Судир во Лондон меѓу поддржувачи и противници на иранската влада

Лондон, 25 мај 2024 (МИА) - Четири лица се повредени во судирите во Лондон меѓу приврзаниците на поч...

Едно лице загина, повеќе се повредени на лет од Лондон кон Сингапур по големи турбуленции

Едно лице загина, повеќе се повредени на лет од Лондон кон Сингапур по големи турбуленции

Лондон, 21 мај 2024 (МИА) - Едно лице загина денеска, а повеќе се повредени на лет на Сингапур ерлај...

Претставници на МОН на Светскиот образовен форум во Лондон

Претставници на МОН на Светскиот образовен форум во Лондон

Скопје, 20 мај 2024 (МИА) - Примената на вештачката интелигенција и нејзиното влијание врз образовна...

Судот во Лондон утре ќе одлучува за екстрадицијата на Асанж во Америка

Судот во Лондон утре ќе одлучува за екстрадицијата на Асанж во Америка

Лондон, 19 мај 2024 (МИА) - Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж утре ќе дознае дали е изгубена него...

Тројца уапсени во Велика Британија поради соработка со разузнавачката служба на Хонг Конг

Тројца уапсени во Велика Британија поради соработка со разузнавачката служба на Хонг Конг

Лондон, 13 мај 2024 (МИА) - Тројца мажи се обвинети за соработка со надворешната разузнавачка служба...

Британската економија оствари раст за 0,6 oтсто во првиот квартал од годинава и излезе од рецесија

Британската економија оствари раст за 0,6 oтсто во првиот квартал од годинава и излезе од рецесија

Лондон, 10 мај 2024 (МИА) - Економијата во Велика Британија, според прелиминарните проценки, оствари...

Залужни отпуштен од воена служба, именуван за амбасадор во Лондон

Залужни отпуштен од воена служба, именуван за амбасадор во Лондон

Киев, 9 мај 2024 (МИА) - Претседателот на Украина, Володимир Зеленски денеска потпиша указ за официј...

Челси го платил летот на Аморим за Лондон

Челси го платил летот на Аморим за Лондон

Лондон, 30 април 2024 (МИА) - Португалскиот новинар Педро Сепулведа денеска ја објави изненадувачкат...

Почина 13-годишно момче кое беше меѓу повредените во нападот со мачета во Лондон

Почина 13-годишно момче кое беше меѓу повредените во нападот со мачета во Лондон

Лондон, 30 април 2024 (МИА) - Во болница во Лондон почина 13-годишно момче кое беше меѓу петтемина п...

Image

Остани поврзан