• вторник, 18 јуни 2024
Пирц Мусар пред албанските пратеници: Се соочуваме со сериозни глобални кризи, дипломатијата, единствено решение за крај на конфликтите

Пирц Мусар пред албанските пратеници: Се соочуваме со сериозни глобални кризи, дипломатијата, единствено решение за крај на конфликтите

Тирана, 23 мај 2024 (МИА) - Претседателката на Словенија, Наташа Пирц Мусар, која денеска е во посет...

Ватикан сака постојано претставништво и нормализација на односите со Кина

Ватикан сака постојано претставништво и нормализација на односите со Кина

Ватикан, 21 мај 2024 (МИА) - Ватикан сака да воспостави постојано претставништво во Кина со цел да г...

Различни ставови за ЕУ и дипломатијата на седумтемина кандидати за Вила Водно

Различни ставови за ЕУ и дипломатијата на седумтемина кандидати за Вила Водно

Скопје, 21 април 2024 (МИА) - Во однос на евроинтегративниот пат на држ...

Мексиканските дипломати го напуштија Еквадор поради упадот на еквадорската полиција во амбасадата

Мексиканските дипломати го напуштија Еквадор поради упадот на еквадорската полиција во амбасадата

Кито, 8 април 2024 (МИА) – Мексиканскиот дипломатски персонал во Кито денеска го напушти Еквадор, дв...

Меѓууниверзитетски магистерски студии по дипломатија и меѓународни односи на дипломатската школа во Мадрид за 2024-2025 година

Меѓууниверзитетски магистерски студии по дипломатија и меѓународни односи на дипломатската школа во Мадрид за 2024-2025 година

Скопје, 2 април 2024 (МИА) -  Амбасадата на Кралството  Шпанија во Скопје известува за огл...

Трибина на ВМРО-ДПМНЕ „Македонија, достоинствено исправена пред светот“

Трибина на ВМРО-ДПМНЕ „Македонија, достоинствено исправена пред светот“

Скопје, 28 март 2024 Градскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Скопје синоќа организираше отворена три...

Фајон се надева дека ќе остане шефица на словенечката дипломатија

Фајон се надева дека ќе остане шефица на словенечката дипломатија

Љубљана, 21 март 2024 (МИА) - Потпретседателката на Владата на Словенија и претседателка на Социјалд...

Нов број на списанието „Дипломатски летопис“

Нов број на списанието „Дипломатски летопис“

Скопје, 3 март 2024 (МИА) - Во издание на Дипломатски клуб - Скопје излезе нов број на  „Диплом...

Поранешниот шеф на кинеската дипломатија Чин Ганг поднесе оставка од пратеник

Поранешниот шеф на кинеската дипломатија Чин Ганг поднесе оставка од пратеник

Пекинг, 28 февруари 2024 (МИА) - Поранешниот кинески министер за надворешни работи Чин Ганг, кој беш...

Глобален индекс на дипломатијата: Кина е најголема дипломатска сила во светот

Глобален индекс на дипломатијата: Кина е најголема дипломатска сила во светот

Сиднеј, 27 февруари 2024 (МИА) - Кина - со 274 дипломатско-конзуларни претставништва е најголема дип...

Кремљ со протестна нота против израелската амбасадорка поради неприфатливи коментари

Кремљ со протестна нота против израелската амбасадорка поради неприфатливи коментари

Москва, 5 февруари 2024 (МИА) - Министерството за надворешни работи на Русија соопшти дека ќе ја пов...

Зашов за МИА: Договорот со Бугарија треба да се спроведува, но како и со кои чекори тоа е предизвик за нашата дипломатија

Зашов за МИА: Договорот со Бугарија треба да се спроведува, но како и со кои чекори тоа е предизвик за нашата дипломатија

Скопје, 5 феврури 2024 (МИА) - Политиката и дипломатијата имаат допирни...

Шефот на дипломатијата на Албанија, Хасани, в среда во посета на Северна Македонија

Шефот на дипломатијата на Албанија, Хасани, в среда во посета на Северна Македонија

Тирана, 15 јануари 2024 (МИА) – Министерот за Европа и надворешни работ...

Каума: Северна Македонија демострираше успешна дипломатија со соседите и ја разбира важноста на позитивнот ангажман во ОБСЕ

Каума: Северна Македонија демострираше успешна дипломатија со соседите и ја разбира важноста на позитивнот ангажман во ОБСЕ

Скопје, 30 ноември 2023 (МИА) - Граѓаните во Северна Македонија изградија успешно мултиетничко опште...

По пет години возобновени односите меѓу Косово и Република Палау

По пет години возобновени односите меѓу Косово и Република Палау

Приштина, 20 октомври 2023 (МИА) – Заменикот министер за надворешни работи на Косово, Крешник Ахмети...

Image

Остани поврзан