• вторник, 18 јуни 2024
Лидерите на Г7 ветија дека ќе продолжат да обезбедуваат воена и финансиска помош за Украина

Лидерите на Г7 ветија дека ќе продолжат да обезбедуваат воена и финансиска помош за Украина

Бари, 14 јуни 2024 (МИА) - Лидерите на земјите од Г7 ветија дека ќе продолжат со воена, финансиска и...

Завршна декларација: Лидерите на Г7 се обидуваат да ги спречат нападите врз нивните демократии

Завршна декларација: Лидерите на Г7 се обидуваат да ги спречат нападите врз нивните демократии

Бари, 14 јуни 2024 (МИА) - Лидерите на напредните светски индустриски демократии се обидуваат подобр...

Папата Франциск предупреди на опасностите од вештачката интелигенција на состанокот на Г7

Папата Франциск предупреди на опасностите од вештачката интелигенција на состанокот на Г7

Бари, 14 јуни 2024 (МИА) - Папата Франциск денеска на состанокот на Г-7, го покрена прашањето за над...

Папата Франциск пристигна на Самитот на Г7 за неговото историско обраќање

Папата Франциск пристигна на Самитот на Г7 за неговото историско обраќање

Бари, 14 јуни 2024 (МИА) - Папата Франциск пристигна на Самитот на Г7 што се одржува во јужното итал...

Шолц: Богатите земји остануваат посветени на Украина, планот на Путин не успеа

Шолц: Богатите земји остануваат посветени на Украина, планот на Путин не успеа

Борго Ењација, 13 јуни 2024 (МИА) - Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека договорот на...

САД и Украина потпишаа долгорочен безбедносен договор на Г7 (ДПЛ)

САД и Украина потпишаа долгорочен безбедносен договор на Г7 (ДПЛ)

Бари, 13 јуни 2024 (МИА) - Претседателите на Соединетите Американски Држави и Украина денеска потпиш...

САД и Украина потпишаа долгорочен безбедносен договор на Г7

САД и Украина потпишаа долгорочен безбедносен договор на Г7

Бари, 13 јуни 2024 (МИА) - Претседателите на САД и Украина, Џо Бајден и Володимир Зеленски потпишаа...

Самит на Г7: Фон дер Лајен го поддржува мировниот план на САД за Газа

Самит на Г7: Фон дер Лајен го поддржува мировниот план на САД за Газа

Бари, 13 јуни 2024 (МИА) - Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска понуд...

АНСА: Бајден нема да присуствува на вечерата за лидерите на Г7 организирана од Матарела

АНСА: Бајден нема да присуствува на вечерата за лидерите на Г7 организирана од Матарела

Борго Ењација, 13 јуни 2024 (МИА) - Американскиот претседател Џо Бајден денеска ќе ја прескокне вече...

Членките на Г7 договорија заем за Украина од 50 милијарди долари од замрзнати руски средства

Членките на Г7 договорија заем за Украина од 50 милијарди долари од замрзнати руски средства

Бари, 13 јуни 2024 (МИА) - На отворањето на Самитот на Г7 што почна денеска во одморалиштето Борго Е...

Папата Франциск во рамки на Самитот на Г7 ќе се сретне со Бајден, Зеленски, Макрон и Ердоган

Папата Франциск во рамки на Самитот на Г7 ќе се сретне со Бајден, Зеленски, Макрон и Ердоган

Рим, 13 јуни 2024 (МИА) - Папата Франциск во рамки на Самитот на Г7 во јужното италијанско одморалиш...

Бела куќа:  Г7 постигна многу добар напредок за користењето на руските средства за Украина, се надеваме дека лидерите ќе го склучат договорот

Бела куќа: Г7 постигна многу добар напредок за користењето на руските средства за Украина, се надеваме дека лидерите ќе го склучат договорот

Вашингтон, 13 јуни 2024 (МИА) - Г7 постигна „многу добар“ напредок во користењето на замрзнатите рус...

Бајден и Зеленски ќе потпишат долгорочен безбедносен договор на Г7

Бајден и Зеленски ќе потпишат долгорочен безбедносен договор на Г7

Бари, 12 јуни 2024 (МИА) - Претседателот Џо Бајден и претседателот Володимир Зеленски утре ќе потпиш...

Бајден замина на самитот на Г7

Бајден замина на самитот на Г7

Вашингтон, 12 јуни 2024 (МИА) - Американскиот претседател Џо Бајден денеска замина за Италија на сре...

Г7 ги повика Северна Кореја и Русија да престанат со незаконскиот трансфер на оружје

Г7 ги повика Северна Кореја и Русија да престанат со незаконскиот трансфер на оружје

Рим, 31 мај 2024 (МИА) - Шефоците на дипломатиите на Г7 денеска соопштија дека се „сериозно загрижен...

Image

Остани поврзан