• вторник, 18 јуни 2024
САД ги вратија нафтените ограничувања за Венецуела

САД ги вратија нафтените ограничувања за Венецуела

Вашингтон, 18 април 2024 (МИА) - Американската влада соопшти дека нема да ја обнови лиценцата за наф...

Венецуела ја затвора Амбасадата во Еквадор во знак на поддршка на Мексико

Венецуела ја затвора Амбасадата во Еквадор во знак на поддршка на Мексико

Каракас, 17 април 2024 (МИА) – Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро нареди затворање на Амбаса...

Во Венецуела уапсен новинар поради наводна вмешаност во обид за атентат врз претседателот Мадуро

Во Венецуела уапсен новинар поради наводна вмешаност во обид за атентат врз претседателот Мадуро

Каракас, 16 април 2024 (МИА) - Познатиот венецуелски активист, новинарот Карлос Хулио Рохас, е уапсе...

Мадуро усвои закон за анексија на дел од соседна Гвајана

Мадуро усвои закон за анексија на дел од соседна Гвајана

Хавана, 4 април 2024 (МИА) - Венецуелскиот претседател, Николас Мадуро усвои закон за создавање нова...

Во Венецуела уапсени 12 лица во врска со пожарите

Во Венецуела уапсени 12 лица во врска со пожарите

Каракас, 30 март 2024 (МИА) – Вкупно 12 лица се уапсени во врска со пожарите што ги опустошија шумит...

Мадуро ја поднесе својата претседателска кандидатура, неговата ривалка не успеа

Мадуро ја поднесе својата претседателска кандидатура, неговата ривалка не успеа

Каракас, 26 март 2024 (МИА) – Партијата на венецуелскиот претседател Николас Мадуро, проследена со и...

Актер и пастор се меѓу противкандидатите на Мадуро на претседателските избори во Венецуела

Актер и пастор се меѓу противкандидатите на Мадуро на претседателските избори во Венецуела

Каракас, 25 март 2024 (МИА) - Популарен актер и евангелистички пастор вчера ја објавија својата канд...

Венецуела создава нова држава на територија која е спорна со Гвајана

Венецуела создава нова држава на територија која е спорна со Гвајана

Каракас, 22 март 2024 (МИА) - Пратениците во Венецуела, сојузници со Владата на претседателот Никола...

Медиуми: Џонсон тајно ја посети Венецуела

Медиуми: Џонсон тајно ја посети Венецуела

Лондон, 10 март 2024 (МИА) - Поранешниот британски премиер Борис Џонсон минатиот месец тајно отпатув...

Најмалку 12 рудари загинаа при уривање на рудник за злато во Венецуела

Најмалку 12 рудари загинаа при уривање на рудник за злато во Венецуела

Каракас, 10 декември 2023 (МИА) - Најмалку 12 лица загинаа при уривање на рудник во југоисточна Вене...

Бразил распоредува војска на границата со Венецуела

Бразил распоредува војска на границата со Венецуела

Бразилија, 7 декември 2023 (МИА) – Бразил соопшти дека распоредува војници долж границата со Венецуе...

Бразил ја извади војската на границата со Венецуела поради несогласувања околу регион богат со нафта

Бразил ја извади војската на границата со Венецуела поради несогласувања околу регион богат со нафта

Бразилија, 30 ноември 2023 (МИА) - Бразил ги засили одбранбените акции долж својата северна граница...

САД ги ублажува нафтените санкции против Венецуела, по изборниот договор меѓу власта и опозицијата

САД ги ублажува нафтените санкции против Венецуела, по изборниот договор меѓу власта и опозицијата

Вашингтон, 19 октомври 2023 (МИА) - Соединетите Американски Држави ќе ги ублажат санкциите против Ве...

Обвинителството на Венецуела издаде налог за апсење на опозицискиот лидер Гуаидо

Обвинителството на Венецуела издаде налог за апсење на опозицискиот лидер Гуаидо

Каракас, 6 октомври 2023 (МИА) - Обвинителството на Венецуела соопшти дека издало налог за апсење на...

Обрадор: Десет илјади мигранти дневно се упатуваат кон САД поради нивните санкции кон Куба и Венецуела

Обрадор: Десет илјади мигранти дневно се упатуваат кон САД поради нивните санкции кон Куба и Венецуела

Мексико Сити, 3 октомври 2023 (МИА) - Мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор синоќа п...

Image

Остани поврзан