• недела, 14 јули 2024
Талибанците ќе испратат делегација на претстојниот состанок во Доха за Авганистан

Талибанците ќе испратат делегација на претстојниот состанок во Доха за Авганистан

Исламабад, 16 јуни 2024 (МИА) - Талибанската влада денеска официјално ја објави својата намера да ис...

ЕУ подготвува дополнителна хуманитарна помош за Авганистан

ЕУ подготвува дополнителна хуманитарна помош за Авганистан

Брисел, 11 јуни 2024 (МИА) - Европската унија, поради влошената хуманитарна ситуација во Авганистан,...

Во поплави во авганистанската провинција Фарјаб уште 18 лица го загубија животот

Во поплави во авганистанската провинција Фарјаб уште 18 лица го загубија животот

Кабул, 19 мај 2024 (МИА) - Во поплави кои повторно ја зафатија северната авганистанска провинција Фа...

Иран ќе гради ѕид на границата со Авганистан

Иран ќе гради ѕид на границата со Авганистан

Техеран, 19 мај 2024 (МИА) - Иран планира да ја запре илегалната имиграција од Авганистан. Затоа пла...

Во поплавите во централен Авганистан загинаа најмалку 50 луѓе

Во поплавите во централен Авганистан загинаа најмалку 50 луѓе

Кабул, 18 мај 2024 (МИА) – Најмалку 50 луѓе загинаа во поплавите што го погодија централниот дел на...

Најмалку 315 лица загинаа во поплавите во Авганистан, повеќе од 1.600 повредени

Најмалку 315 лица загинаа во поплавите во Авганистан, повеќе од 1.600 повредени

Кабул, 12 мај 2024 (МИА) - Најмалку 315 лица загинаа во поројните поплави што зафатија неколку прови...

Голем број загинати во поплавите во Авганистан

Голем број загинати во поплавите во Авганистан

Кабул, 11 мај 2024 (МИА) - Три авганистански провинции се погодени од разорни поројни поплави, соопш...

При експлозија на бомба загинаа тројца полицајци во северен Авганистан

При експлозија на бомба загинаа тројца полицајци во северен Авганистан

Кабул, 8 мај 2024 (МИА) – Тројца полицајци загинаа, а петмина се повредени во експлозија во главниот...

Во поплавите во Пакистан и во Авганистан загинаа приближно 140 луѓе

Во поплавите во Пакистан и во Авганистан загинаа приближно 140 луѓе

Кабул, 18 април 2024 (МИА) – Бројот на загинати во невремето што ги зафати Авганистан и Пакистан се...

Песков: Русија ќе ги отстрани талибанците од својата листа на терористички организации

Песков: Русија ќе ги отстрани талибанците од својата листа на терористички организации

Москва, 3 април 2024 (МИА) - Русија соопшти дека има важни прашања за разговори со лидерите на авган...

Амнести интернешнл го повика Пакистан да го запре протерувањето на авганистанските жени

Амнести интернешнл го повика Пакистан да го запре протерувањето на авганистанските жени

Лондон, 28 март 2024 (МИА) - Амнести интернешенел го повика Пакистан да го запре протерувањето на ст...

Тројца загинати и 12 повредени во самоубиствен напад на југот на Авганистан

Тројца загинати и 12 повредени во самоубиствен напад на југот на Авганистан

Кабул, 21 март 2024 (МИА) - Три лица загинаа, а дванаесет се повредени во самоубиствен напад пред ба...

Во Авганистан започна нова учебна година - за еден милион девојчиња забранети се училишни клупи

Во Авганистан започна нова учебна година - за еден милион девојчиња забранети се училишни клупи

Кабул, 20 март 2024 (МИА) - Во Авганистан е одржана церемонија по повод...

Шведскиот комитет за Авганистан ја запре дејноста во оваа земја на барање на талибанците

Шведскиот комитет за Авганистан ја запре дејноста во оваа земја на барање на талибанците

Стокхолм, 19 март 2024 (МИА) - Шведскиот комитет за Авганистан (ШКА) ги откажува сите свои активност...

Завршија судирите на авганистанско-пакистанската граница

Завршија судирите на авганистанско-пакистанската граница

Исламабад, 19 март 2024 (МИА) - Судирите долж границата меѓу Авганистан и Пакистан, предизвикани од...

Image

Остани поврзан