• вторник, 18 јуни 2024
Лајчак: На земјите од Западен Балкан е да го искористат моментот во ЕУ и да се приближат до членството

Лајчак: На земјите од Западен Балкан е да го искористат моментот во ЕУ и да се приближат до членството

Атина, 17 јуни 2024 (МИА) - Специјалниот пратеник на ЕУ за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Миросл...

Одбележани 20 години од најголемото проширување на Европската Унија

Одбележани 20 години од најголемото проширување на Европската Унија

Скопје, 29 мај 2024 (МИА) -  Амбасадите на Чешката Република, Унгарија, Литванија, Полска, Слов...

Неколку земји-членки на ЕУ бараат Украина во јуни да ги почне преговорите за членство

Неколку земји-членки на ЕУ бараат Украина во јуни да ги почне преговорите за членство

Брисел, 21 мај 2024 (МИА) – Неколку земји-членки денеска побараа од ЕУ да ги почне преговорите за чл...

„Политико“: Украина и Молдавија најверојатно во јуни ќе ги почнат преговорите за членство во ЕУ

„Политико“: Украина и Молдавија најверојатно во јуни ќе ги почнат преговорите за членство во ЕУ

Брисел, 21 мај 2024 (МИА) – Целта на Европска Унија е да ги почне официјалните преговори за членство...

Османи: Косово ќе биде членка на Советот на Европа, само е прашање на време кога

Османи: Косово ќе биде членка на Советот на Европа, само е прашање на време кога

Приштина, 17 мај 2024 (МИА) - Претседателката на Косово, Вјоса Османи, откако прашањето за членствот...

Игли Хасани: Косово изгуби историска можност, да се заложи за исполнување на обврските за членство во СЕ

Игли Хасани: Косово изгуби историска можност, да се заложи за исполнување на обврските за членство во СЕ

Приштина, 17 мај 2024 (МИА) – Министерот за надворешни работи на Албанија, Игли Хасани вели дека Кос...

Народната банка стана дел од Алијансата за финансиска вклученост (АФИ)

Народната банка стана дел од Алијансата за финансиска вклученост (АФИ)

Скопје, 11 мај 2024 (МИА) - Народната банка стана дел од Алијансата за финансиска вклученост (АФИ),...

ВОА: Приемот на Косово во Советот на Европа не е на дневен ред на седницата на Комитетот на министри за надворешни работи

ВОА: Приемот на Косово во Советот на Европа не е на дневен ред на седницата на Комитетот на министри за надворешни работи

Вашингтон, 9 мај 2024 (МИА) - Приемот на Косово во Советот на Европа не е на дневен ред на седницата...

Ѓуриќ: Полноправното членство во ЕУ останува стратешки приоритет на Србија

Ѓуриќ: Полноправното членство во ЕУ останува стратешки приоритет на Србија

Белград, 7 мај 2024 (МИА) - Министерот за надворешни работи на Србија, Марко Ѓуриќ, денеска на средб...

Албаниан Пост: Франција, Германија и Италија бараат одложување на одлуката за прием на Косово во Советот на Европа

Албаниан Пост: Франција, Германија и Италија бараат одложување на одлуката за прием на Косово во Советот на Европа

Приштина, 7 мај 2024 (МИА) - Франција, на која и се приклучија Германија и Италија, бара да се одлож...

Мерц: Вратата на ЕУ е отворена за нови членки, вклучувајќи го и Западен Балкан

Мерц: Вратата на ЕУ е отворена за нови членки, вклучувајќи го и Западен Балкан

Берлин, 1 мај 2024 (МИА) - Лидерот на германската опозициска Христијанско-демократска унија (ЦДУ), Ф...

Мишел: Руската инвазија врз Украина ја оживеа стратегијата за проширување на ЕУ

Мишел: Руската инвазија врз Украина ја оживеа стратегијата за проширување на ЕУ

Брисел, 29 април 2024 (МИА) - Руската инвазија врз Украина ја охрабри ЕУ да работи на прифаќањето но...

Членството на Полска во ЕУ за 20 години донесе повеќе од 160 милијарди евра

Членството на Полска во ЕУ за 20 години донесе повеќе од 160 милијарди евра

Варшава, 29 април 2024 (МИА) - По влезот во Европската унија на 1 мај 2004 година, Полска доби 245,5...

Бербок повика на брзо прифаќање во ЕУ на земјите кандидати за членство од Западен Балкан

Бербок повика на брзо прифаќање во ЕУ на земјите кандидати за членство од Западен Балкан

Берлин, 29 април 2024 (МИА) - Шефот на германската дипломатија, Аналена Бербок повика на брзо прифаќ...

Дали Косово може во СЕ и без ЗСО? Различни одговори дури и од официјални лица од исти земји

Дали Косово може во СЕ и без ЗСО? Различни одговори дури и од официјални лица од исти земји

29 април 2024 Н1-Белград Откако Парламентарното собрание на Советот...

Image

Остани поврзан