• недела, 19 мај 2024
Здружението на судии изразува загриженост за изјавите на поединци со кои директно или индиректно се врши притисок врз судиите

Здружението на судии изразува загриженост за изјавите на поединци со кои директно или индиректно се врши притисок врз судиите

Скопје, 17 мај 2024 (МИА) - Здружението на судии во врска со денешната реакција на Управниот суд на...

Реакција на членови на ДИК: Неприфатливо е мешањео на политички партии и поединци од техничката Влада во изборните процедури

Реакција на членови на ДИК: Неприфатливо е мешањео на политички партии и поединци од техничката Влада во изборните процедури

Скопје, 17 мај 2024 (МИА) - Претседателот на ДИК Александар Даштевски и...

Коалиција „Влен“: Паниката е разбирлива, но злоупотребата на функцијата и притисокот врз судот се неприфатливи!

Коалиција „Влен“: Паниката е разбирлива, но злоупотребата на функцијата и притисокот врз судот се неприфатливи!

Скопје, 17 мај 2024 Изјавите на Бујар Османи, Талат Џафери и другите од нивниот ранг, пр...

Судски совет за изјавата на Мицкоски: Судската власт е самостојна и независна, секое мешање носи сериозна опасност по демократијата

Судски совет за изјавата на Мицкоски: Судската власт е самостојна и независна, секое мешање носи сериозна опасност по демократијата

Скопје, 17 мај 2024 (МИА) - Судската власт е самостојна и независна. Се...

Во албанското МЕНР повикан српскиот амбасадор во врска со изјавата на вицепремиерот Вулин

Во албанското МЕНР повикан српскиот амбасадор во врска со изјавата на вицепремиерот Вулин

Тирана, 15 мај 2024 (МИА) - Амбасадорот на Република Србија, во Тирана, Слободан Вукчевиќ, вчера беш...

Европските лидери го осудија шокирачкиот напад врз словачкиот лидер

Европските лидери го осудија шокирачкиот напад врз словачкиот лидер

Братислава, 15 мај 2024 (МИА) - Лидерите ширум Европа, во првичните свои изјваи, изразија вознемиреност од пукањето в...

Кумановци реагираат дека доцни прскањето против комарци, од Општината најавија дека ќе почне идната недела

Кумановци реагираат дека доцни прскањето против комарци, од Општината најавија дека ќе почне идната недела

Куманово, 14 мај 2024 (МИА) - Кумановци реагираат дека доцни постапката за прскање и третирање проти...

Амбасада на САД: Ќе продолжиме да ја зајакнуваме важноста на почитување на меѓународните договори и на членството во ЕУ

Амбасада на САД: Ќе продолжиме да ја зајакнуваме важноста на почитување на меѓународните договори и на членството во ЕУ

Скопје, 13 мај 2024 (МИА) - Американската амбасада во Скопје во врска с...

МНР: Сите политички чинители, особено избраните државни функционери да бидат внимателни кон меѓународно преземените обврски како Преспанскиот договор

МНР: Сите политички чинители, особено избраните државни функционери да бидат внимателни кон меѓународно преземените обврски како Преспанскиот договор

Скопје, 13 мај 2024 (МИА) - Министерството за надворешни работи утрово соопшти дека ја потврдува цвр...

Вреди: Не треба да се отвораат старите рани, претседателот мора да биде пример за почитување на Уставот

Вреди: Не треба да се отвораат старите рани, претседателот мора да биде пример за почитување на Уставот

Скопје, 12 мај 2024 (МИА) -  Коалицијата Вреди, откако претседателката Гордана Сиљановска Давко...

Лога: Непочитувањето на уставното име на државата ја прави ништовна заклетвата на Сиљановска

Лога: Непочитувањето на уставното име на државата ја прави ништовна заклетвата на Сиљановска

Скопје, 12 мај 2024 (МИА)  - Кренар Лога, министерот за правда во техничката Влада и генерален...

Српските медиуми за изборните резултати и победата на ВМРО ДПМНЕ и Гордана Сиљановска Давкова

Српските медиуми за изборните резултати и победата на ВМРО ДПМНЕ и Гордана Сиљановска Давкова

Белград, 9 мај 2024 (МИА) - Речиси сите агенции, ТВ и радио медиуми, ка...

Реакција на ЗНАМ - За наша Македонија на ставовите на Венко Филипче

Реакција на ЗНАМ - За наша Македонија на ставовите на Венко Филипче

Скопје, 3 мај 2024 Квази социјалдемократот Венко Филипче е еден од најодговорните за актуелн...

Реакција на ДУИ на прес - конференција на Изет Меџити од Коалицијата Вреди

Реакција на ДУИ на прес - конференција на Изет Меџити од Коалицијата Вреди

Скопје, 3 мај 2024 Изет Меџити и албанската опозиција  на линија со Гордана Силјановска...

Реакција на осигурителните компании на одлуката да се врати старата цена за авто одговорноста

Реакција на осигурителните компании на одлуката да се врати старата цена за авто одговорноста

Скопје, 3 мај 2024 Комисијата за Автомобилска одговорност донесе одлука без да ги земе во пр...

Image

Остани поврзан