• вторник, 16 јули 2024
Косињак-Камиш: Полска нема да одлучува за соборување руски ракети без сите членки на НАТО

Косињак-Камиш: Полска нема да одлучува за соборување руски ракети без сите членки на НАТО

Вашингтон, 11 јули 2024 (МИА) - Полска нема да го послуша барањето на Киев за соборување на руски ра...

Десет рудари повредени во рудник за јаглен во Полска, се трага по уште десетици

Десет рудари повредени во рудник за јаглен во Полска, се трага по уште десетици

Варшава, 11 јули 2024 (МИА) – Десет рудари се повредени по земјотрес во рудникот за јаглен Ридултови...

САД информираат за втор воен заем за Полска во вредност од две милијарди долари

САД информираат за втор воен заем за Полска во вредност од две милијарди долари

Вашингтон, 9 јули 2024 (МИА) - САД информираат за втора спогодба со Полска за директен заем за стран...

Зеленски: Украина ќе побара состанок на Советот за безбедност на ОН поради руските напади

Зеленски: Украина ќе побара состанок на Советот за безбедност на ОН поради руските напади

Варшава, 8 јули 2024 (МИА) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека Украина...

Зеленски во посета на Полска пред самитот на НАТО

Зеленски во посета на Полска пред самитот на НАТО

Киев, 8 јули 2024 (МИА) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ќе ја посети Варшава, с...

Туск: Обесштетувањето за жртвите од нацистичката окупација на Полска ќе се исплати во рок од „месеци“

Туск: Обесштетувањето за жртвите од нацистичката окупација на Полска ќе се исплати во рок од „месеци“

Варшава, 2 јули 2024 (МИА) - Наскоро ќе почне да се исплаќа отштетата од Германија, што ја најави ка...

Академик Зузана Тополињска одликувана со Орден за заслуги на Република Полска

Академик Зузана Тополињска одликувана со Орден за заслуги на Република Полска

Скопје, 26 јуни 2024 (МИА) - Академик Зузана Тополињска денеска во Македонската академија на науките...

Голема победа за Австрија, Полска се пакува

Голема победа за Австрија, Полска се пакува

Берлин, 21 јуни 2024 (МИА) - Австрија ја совлада Полска со 3:1 на Олимпискиот стадион во Берлин во н...

Дуда: Русија е затвор на нации, најголемата колонијална империја во светот

Дуда: Русија е затвор на нации, најголемата колонијална империја во светот

Варшава, 17 јуни 2024 (МИА) - Полскиот претседател Анджеј Дуда повика на „процес на деколонизација“...

Кибер напад врз ТВП за време на фудбалскиот натпревар Полска – Холандија

Кибер напад врз ТВП за време на фудбалскиот натпревар Полска – Холандија

Варшава, 16 јуни 2024 (МИА) – Интернет-страницата на спортскиот канал на Полската јавна телевизија (...

ЕВРО2024: Победнички старт на Холандија

ЕВРО2024: Победнички старт на Холандија

  Хамбург, 16 јуни 2024 (МИА) – Фудбалерите на Холандија ја совладаа Полска попладнево...

Промоција на полската култура преку звуците на пијано и флејта

Промоција на полската култура преку звуците на пијано и флејта

Струга, 15 јуни 2024 (МИА) - „По патеката на полскиот соноризам“ е насл...

Еден загинат во експлозија во полска фабрика за вооружување

Еден загинат во експлозија во полска фабрика за вооружување

Варшава, 10 јуни 2024 (МИА) - Едно лице загина во експлозија и пожар во фабрика за вооружување во По...

САД и Полска почнуваат заедничка операција за помош на Украина во борбата против дезинформациите на Кремљ

САД и Полска почнуваат заедничка операција за помош на Украина во борбата против дезинформациите на Кремљ

Варшава, 10 јуни 2024 (МИА) - Соединетите Држави денеска објавија дека воспоставуваат операција со П...

Амбасадорите на Словенија, Полска и Хрватска ја посетија Демир Капија

Амбасадорите на Словенија, Полска и Хрватска ја посетија Демир Капија

Демир Капија, 7 јуни 2024 (МИА) - Амбасадорот на Словенија Грегор Прескер со сопругата Елвира Преске...

Image

Остани поврзан