• петок, 24 март 2023
Во мај ќе се организира 50. Европска регионална конференција на Интерпол во Охрид

Во мај ќе се организира 50. Европска регионална конференција на Интерпол во Охрид

Скопје, 21 март 2023 (МИА) - Владата ја разгледа и усвои информацијата од Министерството за внатре...

Дачиќ: Србија во Охрид успеа да ги заштити своите национални интереси

Дачиќ: Србија во Охрид успеа да ги заштити своите национални интереси

Белград, 20 март 2023 (МИА) - Министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави дека „Србија на сре...

Шаленберг: Добри вести пристигнаа од Охрид

Шаленберг: Добри вести пристигнаа од Охрид

Виена, 19 март 2023 (МИА) - Ше...

Ковачевски: Договорот меѓу Косово и Србија значајно постигнување за забрзан прогрес на регионот кон ЕУ

Ковачевски: Договорот меѓу Косово и Србија значајно постигнување за забрзан прогрес на регионот кон ЕУ

Изјава на високиот претставник на ЕУ Борел по средбата со Вучиќ и Курти во Охрид (во живо)

Изјава на високиот претставник на ЕУ Борел по средбата со Вучиќ и Курти во Охрид (во живо)

Охрид, 18 март 2023 (МИА) - Изјава на високиот претставник на Европската унија за надворешни работи...

Премиерот Ковачевски во Охрид домаќин на дијалогот меѓу Србија и Косово под покровителство на ЕУ

Премиерот Ковачевски во Охрид домаќин на дијалогот меѓу Србија и Косово под покровителство на ЕУ

Охрид, 18 март 2023 (МИА) – Како продолжение на дискусијата од 27 февруари во Брис...

Пендаровски - Борел: Очите на ЕУ и на луѓето од Западен Балкан се насочени кон Охрид

Пендаровски - Борел: Очите на ЕУ и на луѓето од Западен Балкан се насочени кон Охрид

Скопје, 17 март 2023 (МИА) - Добрососедството, добрите односи меѓу соседите и регион...

Поранешниот англиски репрезентативец Брајан Дин во посета на ФК Воска од Охрид

Поранешниот англиски репрезентативец Брајан Дин во посета на ФК Воска од Охрид

Охрид, 17 март 2023 (МИА) - Поранеш...

Реакција од Министерство за транспорт на објави за мериторно решавање предмет за одобрение за градење во Охрид

Реакција од Министерство за транспорт на објави за мериторно решавање предмет за одобрение за градење во Охрид

6 март 2023  Во однос на информациите објавени во одредени медиуми за мериторно решавањ...

Приведен охриѓанец во чиј дом била пронајдена дрога

Приведен охриѓанец во чиј дом била пронајдена дрога

Скопје, 2 март 2023 (МИА) - Полициски службеници од СВР Охрид вчера во 10.00 часот, го лишиле од сло...

Министерот Бочварски очекува да биде испочитуван рокот на изградбата на автопатот Охрид - Кичево

Министерот Бочварски очекува да биде испочитуван рокот на изградбата на автопатот Охрид - Кичево

Охрид,...

Побарани мерки на претпазливост за вториот напаѓач на секретарот на бугарскиот културен клуб во Охрид

Побарани мерки на претпазливост за вториот напаѓач на секретарот на бугарскиот културен клуб во Охрид

Скопје, 22 февруари 2023 (МИА) - Основното јавно обвинителство Охрид до надлежниот суд поднесе предл...

ОЈО Охрид поднесе обвинение за нанесување тешка телесна повреда од омраза

ОЈО Охрид поднесе обвинение за нанесување тешка телесна повреда од омраза

Скопје, 8 февруари 2023 (МИА) -  Основното јавно обвинителство Охрид поднесе Обвинителен предло...

Светиот крст во Охрид ќе се фрла од градското пристаниште, ако дува ветер чинот на осветување ќе биде од брод

Светиот крст во Охрид ќе се фрла од градското пристаниште, ако дува ветер чинот на осветување ќе биде од брод

Охрид, 17 јануари 2023 (МИА) - Светиот крст во водите на Охридското Езеро ќе биде положен в четврток...

Продолжен рокот за понуди на повикот за субвенционирани летови

Продолжен рокот за понуди на повикот за субвенционирани летови

Скопје, 17 јануари 2023 (МИА) – До 26 јануари напладне е продолжен рокот за доставување понуди...

Image

Миа мрежа