• петок, 14 јуни 2024
Молдавскиот парламент ја осуди руската инвазија на Украина, нарекувајќи ја „геноцид“

Молдавскиот парламент ја осуди руската инвазија на Украина, нарекувајќи ја „геноцид“

Кишињев, 31 мај 2024 (МИА) - Парламентот на Молдавија ја осуди руската инвазија врз Украина, нарекув...

Стано со осуда за упадот на приштинската полиција на северот на Косово

Стано со осуда за упадот на приштинската полиција на северот на Косово

Брисел, 21 мај 2024 (МИА) - Упадот на косовската специјална полиција во трезорот и филијалите на срп...

ЗНМ бара повлекување на наредбата од организациската директорка на Токсикологија

ЗНМ бара повлекување на наредбата од организациската директорка на Токсикологија

Скопје, 21 мај 2024 (МИА) - Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) го осудува, како што вели,...

Хамас го осуди обидот на Меѓународниот кривичен суд за апсење на нивните лидери

Хамас го осуди обидот на Меѓународниот кривичен суд за апсење на нивните лидери

Газа, 20 мај 2024 (МИА) – Хамас денеска соопшти дека „силно го осудува“ обидот на обвинителот на Меѓ...

Шолц, Макрон и Мелони со писмо до Курти: Предлогот на Лајчак е солиден модел за ЗСО

Шолц, Макрон и Мелони со писмо до Курти: Предлогот на Лајчак е солиден модел за ЗСО

Приштина, 16 мај 2024 (МИА) - Германскиот канцелар Олаф Шолц, францускиот претседател Емануел Макрон...

Путин и Бајден го осудија атентатот врз словачкиот премиер Роберт Фицо

Путин и Бајден го осудија атентатот врз словачкиот премиер Роберт Фицо

Москва/Вашингтон, 15 мај 2024 (МИА) - Рускиот претседател Владимир Путин и американскиот претседател...

Фон дер Лајен го осуди ранувањето на словачкиот премиер Фицо

Фон дер Лајен го осуди ранувањето на словачкиот премиер Фицо

Брисел, 15 мај 2024 (МИА) - Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, го осуди „...

Иран осуди познат ирански режисер на камшикување и осум години затвор

Иран осуди познат ирански режисер на камшикување и осум години затвор

Техеран, 9 мај 2024 (МИА) - Судот во Иран го осуди познатиот филмски режисер Мохамед Расулоф на осум...

САД ги осудија севернокорејските полети на балистички ракети

САД ги осудија севернокорејските полети на балистички ракети

Вашингтон, 23 април 2024 (МИА) - САД ја осудуваат серијата полети на балистички ракети од страна на...

Рускиот научник Александар Куранов осуден на седум години затвор заради одавање државни тајни

Рускиот научник Александар Куранов осуден на седум години затвор заради одавање државни тајни

Москва, 18 април 2024 (МИА) - Руски научник кој работел на хиперсонична технологија е осуден на седу...

Бошњачки демократски сојуз: Го осудуваме говорот на Стоиљковиќ за Резолуцијата во ОН за Сребреница

Бошњачки демократски сојуз: Го осудуваме говорот на Стоиљковиќ за Резолуцијата во ОН за Сребреница

Скопје, 16 април 2024   Најостро го осудуваме говорот на омраза од страна на Ив...

Вучиќ го осуди нападот врз хрватските граѓани во Панчево

Вучиќ го осуди нападот врз хрватските граѓани во Панчево

Белград, 16 април 2024 (МИА) - Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска го осуди физичкиот н...

Гутереш повикува на максимална воздржаност по иранскиот напад на Израел

Гутереш повикува на максимална воздржаност по иранскиот напад на Израел

Њујорк, 15 април 2024 (МИА) - Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш синоќа, по н...

Г7 го осуди иранскиот напад врз Израел и повика на воздржаност

Г7 го осуди иранскиот напад врз Израел и повика на воздржаност

Брисел, 14 април 2024 (МИА) – Лидерите на земјите-членки на Г7 на денешниот вонреден состанок го осу...

Хасани: Албанија го осудува жестокиот напад на Иран, кој ќе донесе голема нестабилност и уништување

Хасани: Албанија го осудува жестокиот напад на Иран, кој ќе донесе голема нестабилност и уништување

Тирана, 14 април 2024 (МИА) – Албанскиот министер за Европа и надворешни работи, Игли Хасани преку о...

Image

Остани поврзан