• среда, 19 јуни 2024
Земјотрес со јачина од 6,9 степени по Рихтеровата скала го погоди југозападниот дел на Јапонија

Земјотрес со јачина од 6,9 степени по Рихтеровата скала го погоди југозападниот дел на Јапонија

Токио, 27 април 2024 (МИА) - Земјотрес со јачина од 6,9 степени според Рихтеровата скала ги погоди о...

Жителите на Канарските острови демонстрираа против масовниот туризам

Жителите на Канарските острови демонстрираа против масовниот туризам

Мадрид, 20 април 2024 (МИА) - Десетици илјади луѓе демонстрираа денеска на шпанските Канарски остров...

Уапсени 22 лица за дивоградби на четири грчки острови

Уапсени 22 лица за дивоградби на четири грчки острови

Атина, 2 мај 2023 (МИА) – Во рамките на контролите за борба со дивоградбите, грчката полиција во пер...

Намален бројот на бегалци и мигранти кои престојуваат во Грција, но зголемен бројот на нови пристигнувања

Намален бројот на бегалци и мигранти кои престојуваат во Грција, но зголемен бројот на нови пристигнувања

Атина, 27 јули 2022 (МИА) – За 58 отсто се намалил бројот на бегалци и мигранти кои престојуваат во цел...

На грчките острови Миконос и Милос позитивни над 50 отсто од направените тестови за Ковид-19

На грчките острови Миконос и Милос позитивни над 50 отсто од направените тестови за Ковид-19

Атина, 29 јуни 2022 (МИА) - Стапката на позитивност на грчките острови Миконос и Милос во изминатата се...

Грција ги отфрла турските аргументи околу демилитаризација на грчките острови

Грција ги отфрла турските аргументи околу демилитаризација на грчките острови

Атина, 7 јуни 2022 (МИА) – Грчката страна испрати две писма до генералниот секретар на ОН, во кои се от...

Грција ги отфрла барањата од Турција за демилитаризација на островите

Грција ги отфрла барањата од Турција за демилитаризација на островите

Атина, 10 февруари 2022 (МИА) - Ги отфрламе во целост неодамнешните обвинувања на турските...

За 79 отсто намален бројот на бегалци и мигранти на грчките острови

За 79 отсто намален бројот на бегалци и мигранти на грчките острови

Атина, 27 јануари 2022 (МИА) – Бројот на бегалци и мигранти згрижени на грчките острови во декември 202...

За три дена 2.500 лица не се качиле на брод од Атина поради задолжителните документи за Ковид-19

За три дена 2.500 лица не се качиле на брод од Атина поради задолжителните документи за Ковид-19

Атина, 20 јули 2021 (МИА) – За време на контролите на грчката крајбрежна служба во петокот и за време н...

Од денеска нови правила за патување на грчките острови

Од денеска нови правила за патување на грчките острови

Атина, 5 јули 2021 (МИА) – Речиси истите правила и предуслови што важат за влез на странски туристи во...

Од понеделник патување на островите во Грција само со сертификат за вакцинација или негативен тест

Од понеделник патување на островите во Грција само со сертификат за вакцинација или негативен тест

Атина, 1 јули 2021 (МИА) – Сертификат за вакцинација, потврда за прележан Ковид-19 или негативен ПЦР ил...

Намалено ДДВ за 30 отсто на пет грчки острови погодени од бегалските и мигрантските бранови

Намалено ДДВ за 30 отсто на пет грчки острови погодени од бегалските и мигрантските бранови

Атина, 18 јуни 2021 (МИА) - Грчките острови Хиос, Лезбос, Кос, Лерос и Самос, добиваат  трајно намалува...

„Та неа“: Владата размислува за масовна имунизација за covid- free острови во Грција

„Та неа“: Владата размислува за масовна имунизација за covid- free острови во Грција

Атина, 5 март 2021 (МИА) – Масовна имунизација на грчките острови во Егејското и Јонското море, со цел...

Пајат: Островите имаат право на ексклузивна економска зона и континентален гребен

Пајат: Островите имаат право на ексклузивна економска зона и континентален гребен

Атина, 23 јуни 2020 (МИА) - Уште еднаш ја потврдивме нашата правна  перцепција дека островите имаат пра...

Тестирање за Ковид-19 на жителите на 16 мали грчки острови

Тестирање за Ковид-19 на жителите на 16 мали грчки острови

Атина, 8 јуни 2020 (МИА) - Претставници и лекари од Националната организација за јавно здравје на Грциј...

Image

Остани поврзан