• понеделник, 17 јуни 2024
Столтенберг: Усогласен е планот за координација на безбедносната помош и обука на Украина 

Столтенберг: Усогласен е планот за координација на безбедносната помош и обука на Украина 

Брисел, 14 јуни 2024 (МИА) – Земјите членки на НАТО го усогласија планот за координација на безбедно...

Претстојниот Самит на НАТО и поддршката за Украина, главни теми на средбата на министрите за одбрана на Алијансата 

Претстојниот Самит на НАТО и поддршката за Украина, главни теми на средбата на министрите за одбрана на Алијансата 

Брисел, 13 јуни 2024 (МИА) - Подготовките за Самитот на НАТО во Вашингтон со кој ќе се одбележи 75-г...

Шпигел: На Германија и се потребни уште 75.000 војници за да ги одбрани НАТО сојузниците од Русија

Шпигел: На Германија и се потребни уште 75.000 војници за да ги одбрани НАТО сојузниците од Русија

Берлин, 7 јуни 2024 (МИА) - На Германија ќе и требаат најмалку 75.000 дополнителни војници за да ги...

Германија ќе купи уште 20 Еурофајтер авиони за зајакнување на одбраната

Германија ќе купи уште 20 Еурофајтер авиони за зајакнување на одбраната

Берлин, 5 јуни 2024 (МИА) - Германија ќе купи уште 20 авиони Еурофајтер од Ербас, изјави денеска кан...

Министрите за одбрана на ЕУ ќе разговараат за помошта за Украина и одбранбената индустрија

Министрите за одбрана на ЕУ ќе разговараат за помошта за Украина и одбранбената индустрија

Брисел, 28 мај 2024 (МИА) - Министрите за одбрана на Европската унија денеска ќе се сретнат во Брисе...

Телефонски разговор Зеленски - Рама за тековната соработка во одбраната

Телефонски разговор Зеленски - Рама за тековната соработка во одбраната

Тирана, 22 мај 2024 (МИА) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски на платформата Х објави дека...

Министерот за одбрана во Полска: Нема план за задолжителен воен рок

Министерот за одбрана во Полска: Нема план за задолжителен воен рок

Варшава, 22 мај 2024 (МИА) - Во моментов, Полска не размислува повторно воведување задолжителна воен...

ЕУ и Молдавија потпишаа партнерство за „безбедност и одбрана“

ЕУ и Молдавија потпишаа партнерство за „безбедност и одбрана“

Брисел, 21 мај 2024 (МИА) - Молдавија потпиша партнерство со Европската унија во областа на безбедно...

Земјите на ЕУ усвоија план за користење замрзнати руски средства за украинската одбрана

Земјите на ЕУ усвоија план за користење замрзнати руски средства за украинската одбрана

Брисел, 21 мај 2024 (МИА) - Земјите-членки на ЕУ формално усвоија план за користење на замрзнатите с...

„Билд“: Германското Министерство за одбрана бара од Владата уште 3,8 милијарди евра за Украина

„Билд“: Германското Министерство за одбрана бара од Владата уште 3,8 милијарди евра за Украина

Берлин, 19 мај 2024 (МИА) - Германското Министерство за одбрана побара од сојузната влада дополнител...

Смит: Клучни теми на самитот на НАТО во Вашингтон ќе бидат поделба на товарот за одбраната и Украина

Смит: Клучни теми на самитот на НАТО во Вашингтон ќе бидат поделба на товарот за одбраната и Украина

Брисел, 16 мај 2024 (МИА) - Главните теми на претстојниот самит на земјите-членки на НАТО во јули во...

Белоусов: Приоритетите на руското МО се испораката на муниција и пополнување на единиците во Украина

Белоусов: Приоритетите на руското МО се испораката на муниција и пополнување на единиците во Украина

Москва, 14 мај 2024 (МИА)  - Кандидатот за руски министер за одбрана Андреј Белоусов денеска со...

Велика Британија го протерува рускиот аташе за одбрана и воведува рестрикции за дипломатите

Велика Британија го протерува рускиот аташе за одбрана и воведува рестрикции за дипломатите

Лондон, 8 мај 2024 (МИА) - Велика Британија денеска објави дека ќе го протера рускиот аташе за одбра...

Полскиот премиер се залага за зајакнување на одбранбените капацитети на ЕУ

Полскиот премиер се залага за зајакнување на одбранбените капацитети на ЕУ

Варшава, 7 мај 2024 (МИА) - Полскиот премиер Доналд Туск изјави дека Европа ќе мора да ги зголеми св...

Зеленски: На Украина и требаат најмалку седум ПВО системи „Патриот“

Зеленски: На Украина и требаат најмалку седум ПВО системи „Патриот“

Киев, 28 април 2024 (МИА) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека на Украина и се п...

Image

Остани поврзан