• среда, 22 мај 2024
Османи во Стразбур: Мултилатерализмот останува единствен ефикасен одговор кон предизвиците

Османи во Стразбур: Мултилатерализмот останува единствен ефикасен одговор кон предизвиците

Скопје, 17 мај 2024 (МИА) - Mинистерот за надворешни работи Бујар Османи се обрати на 133. сесија на...

Мицкоски: Главен предизвик ќе бидат реформите во Судскиот совет и Советот на јавни обвинители, наша цел е комплетна автономија на правниот систем без влијание na политика

Мицкоски: Главен предизвик ќе бидат реформите во Судскиот совет и Советот на јавни обвинители, наша цел е комплетна автономија на правниот систем без...

Скопје, 16 мај 2024 (МИА) - Главен предизвик ќе бидат реформите во Судскиот совет и Советот на јавни...

Зеленски во обраќањето по повод Велигден, ги повика Украинците да се обединат во молитвите

Зеленски во обраќањето по повод Велигден, ги повика Украинците да се обединат во молитвите

Киев, 5 мај 2024 (МИА) - Претседателот на Украина, Володимир Зеленски денеска во обраќањето по повод...

Ковачевски: Целата наша работа и посветеност е земјата да стане членка на ЕУ

Ковачевски: Целата наша работа и посветеност е земјата да стане членка на ЕУ

Скопје, 23 март 2024 (МИА) - Претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски вечерва на конгрес презентираш...

Обраќање на претседателот на СДСМ Ковачевски на 28. конгрес на партијата (во живо)

Обраќање на претседателот на СДСМ Ковачевски на 28. конгрес на партијата (во живо)

Скопје, 23 март 2024 (МИА) - СДСМ вечерва во Скопје го одржува 28. Конг...

Министерот Тошковски се обрати на Инаугуративниот меѓународен симпозиум на IACLEA

Министерот Тошковски се обрати на Инаугуративниот меѓународен симпозиум на IACLEA

Скопје, 19 март 2024 (МИА) - Министерот за внатрешни работи Панче Тошковски имаше воведно обраќање н...

Пендаровски: Не смееме да дозволиме фалсификување на вистината за холокаустот на македонските Евреи

Пендаровски: Не смееме да дозволиме фалсификување на вистината за холокаустот на македонските Евреи

Скопје, 11 март 2024 (МИА) - Ние не смееме да дозволиме фалсификување на вистината за холокаустот на...

Мицкоски: ЕУ мора да ги интензивира напорите за интегрирање на Македонија и регионот

Мицкоски: ЕУ мора да ги интензивира напорите за интегрирање на Македонија и регионот

6 март 2024  Почитуван Претсе...

Обраќање на претседателот на Собранието на РСМ Јован Митрески на 62. Состанок на комитетот за социјална и хуманитарна политика

Обраќање на претседателот на Собранието на РСМ Јован Митрески на 62. Состанок на комитетот за социјална и хуманитарна политика

Скопје, 5 март 2024  Обраќање на претседателот на Собранието на Република Северна Макед...

Фон дер Лајен: Повеќе нема место за илузии, мора да работиме на иднината на европската безбедносна архитектура 

Фон дер Лајен: Повеќе нема место за илузии, мора да работиме на иднината на европската безбедносна архитектура 

Брисел, 28 февруари 2024 (МИА) - Време е Европа да зајакне, сами да ги браниме нашите интереси и вре...

Пендаровски: Исходот од војната во Украина ќе влијае врз поредокот и меѓународните односи во иднина

Пендаровски: Исходот од војната во Украина ќе влијае врз поредокот и меѓународните односи во иднина

Скопје, 26 февруари 2024 (МИА) - Војната во Украина е најголемата закан...

Кулеба во ОН: Украина ќе ја добие војната со Русија

Кулеба во ОН: Украина ќе ја добие војната со Русија

Њујорк, 24 февруари 2024 (МИА) - Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба во обраќање...

Јулија Навални в среда ќе зборува пред европратениците во Стразбур

Јулија Навални в среда ќе зборува пред европратениците во Стразбур

Стразбур, 22 февруари 2024 (МИА) - Јулија Навални, сопругата на починатиот руски опозициски лидер Ал...

Сопругата на Навални вети дека ќе ја продолжи борбата на нејзиниот сопруг, го обвинува Путин за неговата смрт

Сопругата на Навални вети дека ќе ја продолжи борбата на нејзиниот сопруг, го обвинува Путин за неговата смрт

Варшава, 19 февруари 2024 (МИА) - Вдовицата на рускиот опозициски лидер...

Фон дер Лајен: Со ревизијата на буџетската рамка обезбедивме финансиска основа за Планот за раст за Западниот Балкан 

Фон дер Лајен: Со ревизијата на буџетската рамка обезбедивме финансиска основа за Планот за раст за Западниот Балкан 

Брисел, 6 декември 2024 (МИА) - Со усвојувањето на ревизијата на Повеќегодишната финансиска рамка, Е...

Image

Остани поврзан