• четврток, 30 мај 2024
Милан се откажа од Лопетеги по протестите на навивачите

Милан се откажа од Лопетеги по протестите на навивачите

Милано, 30 април 2024 (МИА) - Хулен Лопетеги нема да го води Милан. Шпанскиот стручњак беше фаворит...

Во Кавадарци иницијатива „Подари тепих, стопли нечиј дом

Во Кавадарци иницијатива „Подари тепих, стопли нечиј дом"

Кавадарци, 19 април 2024 (МИА) - Неделата на солидарност е одлична можност за иницијатива за поддршк...

Норвешка е подготвена да ја признае палестинската држава

Норвешка е подготвена да ја признае палестинската држава

Осло, 12 април 2024 (МИА) - Норвешка е подготвена да ја признае палестинската држава во соработка со...

Швајцарија: Иницијативата за заштита на неутралност потпишана од над 133.000 луѓе

Швајцарија: Иницијативата за заштита на неутралност потпишана од над 133.000 луѓе

Берн, 11 април 2024 (МИА) – Организацијата „За Швајцарија“ денеска поднесе повеќе од 133.000 потписи...

Претседателот на Црна Гора најави дека ќе иницира обештетување за жртвите од Голи Оток

Претседателот на Црна Гора најави дека ќе иницира обештетување за жртвите од Голи Оток

Подгорица, 31 март 2024 (МИА) - Претседателот на Црна Гора Јаков Милатовиќ ќе иницира обештетување н...

Герхард Шредер ги повика Франција и Германија да преземат иницијатива за решение во Украина

Герхард Шредер ги повика Франција и Германија да преземат иницијатива за решение во Украина

Берлин, 28 март 2024 (МИА) - Поранешниот германски канцелар Герхард Шредер изјави дека е за покренув...

„Еко-свест“:  МЖСПП прифати иницијатива за почнување процес за репрогласување на Демиркаписка клисура за заштитено подрачје

„Еко-свест“:  МЖСПП прифати иницијатива за почнување процес за репрогласување на Демиркаписка клисура за заштитено подрачје

Скопје, 18 март 2024 (МИА) - Министерството за животна средина ја прифа...

Панел и поднесување Иницијатива „Добро за жените Ромки, Добро за Собранието на РСМ“ до македонскиот Парламент

Панел и поднесување Иницијатива „Добро за жените Ромки, Добро за Собранието на РСМ“ до македонскиот Парламент

Скопје, 11 март 2024 (МИА) - Фондацијата Ромите за демократија денеска организира панел сесија и под...

Судски совет поднесе иницијатива до Уставен за законите за изменување на Законот за платите на судиите и Законот за платите на членовите

Судски совет поднесе иницијатива до Уставен за законите за изменување на Законот за платите на судиите и Законот за платите на членовите

Скопје, 6 март 2024 (МИА) – Судскиот Совет на Република Северна Македонија поднесе иницијатива за оц...

Иницијатива за поттикнување на љубовта кон читањето кај децата

Иницијатива за поттикнување на љубовта кон читањето кај децата

5 март 2024  Во петок, 1 март...

Пендаровски достави иницијатива за собирање потписи до ДИК

Пендаровски достави иницијатива за собирање потписи до ДИК

Скопје, 1 март 2024 (МИА) - Иницијатива за собирање потписи за кандидатура за Претседател на Републи...

Одобрена постапката за собирање потписи за „Европската иницијатива за канабис“ 

Одобрена постапката за собирање потписи за „Европската иницијатива за канабис“ 

Брисел, 6 февруари 2024 (МИА) – Европската комисија на своето денешно заседание делумно ја регистрир...

Иницијативата на ВМРО – ДПМНЕ за личните документи  до Уставниот суд ќе биде поднесена на почетокот на наредната недела

Иницијативата на ВМРО – ДПМНЕ за личните документи  до Уставниот суд ќе биде поднесена на почетокот на наредната недела

Скопје, 12 јануари 2024 (МИА) - Иницијативата на ВМРО – ДПМНЕ за личните документи до Уставниот суд...

Здружението на инженери достави иницијатива до Владата и Собранието за изградба на ПАХЕ Чебрен со сопствени средства

Здружението на инженери достави иницијатива до Владата и Собранието за изградба на ПАХЕ Чебрен со сопствени средства

Скопје, 11 јануари 2024 (МИА) – Здружението на инженери на Република Македонија денеска до Владата и...

Неколку земји од светот в сабота ќе одржат маршеви за мир во Газа

Неколку земји од светот в сабота ќе одржат маршеви за мир во Газа

Лондон, 10 јануари 2024 (МИА) - Неколку земји низ Европа, Африка, Азија и Латинска Америка потпишаа...

Image

Остани поврзан