• среда, 19 јуни 2024
Руските безбедносни сили упаднале во притворниот центар и ги убиле затворениците кои држеа двајца чувари како заложници

Руските безбедносни сили упаднале во притворниот центар и ги убиле затворениците кои држеа двајца чувари како заложници

Москва, 16 јуни 2024 (МИА) - Руските безбедносни сили упаднаа во притворниот центар на југот на Руси...

Обвинети во притворен центар во Русија земаа двајца полицајци како заложници

Обвинети во притворен центар во Русија земаа двајца полицајци како заложници

Москва, 16 јуни 2024 (МИА) - Обвинети во истражниот центар во руската област Ростов зеле двајца поли...

Хамас: Двајца израелски заложници се убиени во израелски воздушен напад врз Рафа

Хамас: Двајца израелски заложници се убиени во израелски воздушен напад врз Рафа

Газа, 14 јуни 2024 (МИА) - Милитантната група Хамас денеска соопшти дека двајца израелски заложници...

Израелците веруваат дека се погинати третина од заложниците во Газа

Израелците веруваат дека се погинати третина од заложниците во Газа

Тел Авив, 4 јуни 2024 (МИА) – Израел верува дека една третина од заложниците што останаа во Газа веќ...

Уште четворица израелски заложници починале во заробеништво во Газа

Уште четворица израелски заложници починале во заробеништво во Газа

Тел Авив, 4 јуни 2024 (МИА) - Израелската армија денеска соопшти дека уште четворица израелски залож...

Претседателот Херцог со поддршка за Нетанјаху за договорот за заложници и благодарност до Бајден за презентација на израелскиот предлог

Претседателот Херцог со поддршка за Нетанјаху за договорот за заложници и благодарност до Бајден за презентација на израелскиот предлог

Ерусалим, 2 јуни 2024 (МИА) - Израелскиот претседател Исак Херцог денеска му се заблагодари на амери...

Опозиционерот Лапид го повика премиерот Нетанјаху да го послуша Бајден за договорот за заложници во Газа и му понуди поддршка

Опозиционерот Лапид го повика премиерот Нетанјаху да го послуша Бајден за договорот за заложници во Газа и му понуди поддршка

Тел Авив, 1 јуни 2024 (МИА) - Лидерот на израелската опозиција Јаир Лапид го повика премиерот Бенјам...

Гутереш ја поздрави иницијативата на Бајден за прекин на огнот и ослободување на заложниците во Појасот Газа

Гутереш ја поздрави иницијативата на Бајден за прекин на огнот и ослободување на заложниците во Појасот Газа

Њујорк, 1 јуни 2024 (МИА) - Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш ја поздрави и...

Воениот кабинет на Израел вечерва ќе разговара за договорот за ослободување на заложниците

Воениот кабинет на Израел вечерва ќе разговара за договорот за ослободување на заложниците

Ерусалим, 26 мај 2024 (МИА) - Израелски висок функционер изјави дека воениот кабинет се очекува да с...

Илјадници Израелци протестираа во Тел Авив барајќи враќање на заложниците од Газа

Илјадници Израелци протестираа во Тел Авив барајќи враќање на заложниците од Газа

Тел Авив, 26 мај 2024 (МИА) - Неколку илјади Израелци синоќа се собраа во Тел Авив за да побараат ит...

Стотици заложници, главно жени и деца, беа спасени од милитантите на Боко Харам во Нигерија

Стотици заложници, главно жени и деца, беа спасени од милитантите на Боко Харам во Нигерија

Абуџа, 21 мај 2024 (МИА) - Стотици заложници, главно жени и деца, држени во заробеништво со месеци и...

Гутереш повика на итен прекин на огнот и ослободување на заложниците

Гутереш повика на итен прекин на огнот и ослободување на заложниците

Кувајт, 12 мај 2024 (МИА) - Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш денеска повика на итен преки...

Израелците протестираа против владата на Нетанјаху

Израелците протестираа против владата на Нетанјаху

Ерусалим, 12 мај 2024 (МИА) - Стотици Израелци излегоа синоќа на улиците барајќи владата на премиеро...

Бајден: Прекин на огнот во Газа е можен уште утре, доколку Хамас ги ослободи заложниците

Бајден: Прекин на огнот во Газа е можен уште утре, доколку Хамас ги ослободи заложниците

Вашингтон, 12 мај 2024 (МИА) - Американскиот претседател Џо Бајден денеска изјави дека е можен преки...

Хамас потврди дека починал уште еден од заложниците киднапирани лани во октомври

Хамас потврди дека починал уште еден од заложниците киднапирани лани во октомври

Газа, 11 мај 2024 (МИА) - Палестинската група Хамас денеска соопшти дека починал уште еден од заложн...

Image

Остани поврзан