• вторник, 16 јули 2024
Аргентина осудена на 30 години по бомбардирањето на еврејската заедница

Аргентина осудена на 30 години по бомбардирањето на еврејската заедница

Буенос Аирес, 14 јуни 2024 (МИА) - Три децении откако стотици луѓе беа убиени и повредени во бомбашк...

Четиринаесет жртви во бомбардирањето на станбена зграда во близина на бегалскиот камп Нусејрат

Четиринаесет жртви во бомбардирањето на станбена зграда во близина на бегалскиот камп Нусејрат

Газа, 14 мај 2024 (МИА) - Најмалку 14 лица загинаа, а десетици се повредени во текот на ноќта во нап...

РТС: Русија против Франција во Советот за безбедност, без дискусија за бомбардирањето на НАТО на Југославија

РТС: Русија против Франција во Советот за безбедност, без дискусија за бомбардирањето на НАТО на Југославија

Белград, 25 март 2024 (МИА) - Советот за безбедност на Обединетите нации, со жестоко противење од Ру...

Курти: Праведната војна на ОВК и бомбардирањето на НАТО го ослободија Косово

Курти: Праведната војна на ОВК и бомбардирањето на НАТО го ослободија Косово

Приштина, 24 март 2024 (МИА) - Косовскиот премиер Албин Курти, на 25-годишнината од воздушните...

Амбасадорите на Квинтaта и Норвешка по повод 25-годишнината од бомбардирањето на Србија

Амбасадорите на Квинтaта и Норвешка по повод 25-годишнината од бомбардирањето на Србија

Белград, 23 март 2024 (МИА) - Амбасадите на шест западни земји во Белград денеска соопштија, по пово...

Мјанмар: Најмалку 25 луѓе загинаа во бомбардирање, Гутереш ја осуди ескалацијата на насилството

Мјанмар: Најмалку 25 луѓе загинаа во бомбардирање, Гутереш ја осуди ескалацијата на насилството

Бангкок, 19 март 2024 (МИА) - Најмалку 25 Рохинџи загинаа во бомбашки напад во западен Мјанмар, обја...

Палестински власти: Израел, без никаква најава, изврши напад врз Рафа

Палестински власти: Израел, без никаква најава, изврши напад врз Рафа

Газа, 19 март 2024 (МИА) - Палестинското Министерство за надворешни работи денеска објави дека израе...

Голем број повредени откако во Рафа е погоден магацин на УНРВА

Голем број повредени откако во Рафа е погоден магацин на УНРВА

Газа, 13 март 2024 (МИА) - Агенцијата на ОН за палестински бегалци (УНРВА) соопшти дека денеска е по...

Хамас: Не станува збор за враќање на заложниците додека траат нападите во Газа

Хамас: Не станува збор за враќање на заложниците додека траат нападите во Газа

Газа, 22 јануари 2024 (МИА) - Додека израелските сили го засилуваат нападот врз Кан Јунис во јужниот...

Русија изминатата ноќ ги бомбардираше украинските градови со проектили

Русија изминатата ноќ ги бомбардираше украинските градови со проектили

Киев, 8 јануари 2024 (МИА) - Руските воздухопловни сили уште еднаш ја бомбардираа Украина со проекти...

Хамас: Во израелскиот напад врз бегалскиот камп Џабалија погинаа и седум заложници

Хамас: Во израелскиот напад врз бегалскиот камп Џабалија погинаа и седум заложници

Газа, 1 ноември 2023 (МИА) – Военото крило на Хамас денеска соопшти дека седум заложници, вклучувајќ...

МЗ во Газа: Бројот на жртви се зголеми за повеќе од 750 во засиленото израелско бомбардирање

МЗ во Газа: Бројот на жртви се зголеми за повеќе од 750 во засиленото израелско бомбардирање

Газа, 25 октомври 2023 (МИА) - Во Појасот Газа од почетокот на војната меѓу Израел и Хамас загинаа н...

Обама: Некои од акциите на Израел во Газа би можеле да имаат контраефект

Обама: Некои од акциите на Израел во Газа би можеле да имаат контраефект

Вашингтон, 24 октомври 2023 (МИА) - Поранешниот американски претседател Барак Обама предупреди дека...

Израел го бомбардираше југот на Газа, убиени се десетици Палестинци

Израел го бомбардираше југот на Газа, убиени се десетици Палестинци

Ерусалим, 17 октомври 2023 (МИА) - Израелската војска денеска го бомбардираше јужниот дел на Појасот...

Шест загинати во руското бомбардирање на Херсонскиот, Доњецкиот и Харковскиот регион

Шест загинати во руското бомбардирање на Херсонскиот, Доњецкиот и Харковскиот регион

Киев, 15 октомври 2023 (МИА) - Шест лица загинаа во последните 24 часа во руското бомбардирање на Хе...

Image

Остани поврзан