• недела, 14 јули 2024
Голем антиладин протест во Тирана, фрлани молотови коктели врз владата и градскто собрание

Голем антиладин протест во Тирана, фрлани молотови коктели врз владата и градскто собрание

Тирана, 12 јули 2024 (МИА) – Албанската опозиција синоќа одржа масовен антивладин протест, на кој гл...

Гонзато: Главната пречка на Албанија на патот кон ЕУ е корупцијата, да го оставиме СПАК да си ја заврши работата 

Гонзато: Главната пречка на Албанија на патот кон ЕУ е корупцијата, да го оставиме СПАК да си ја заврши работата 

Тирана, 11 јули 2024 (МИА) - Амбасадорот на ЕУ во Тирана, Силвио Гонзато, од северниот албански град...

Грција испрати четири авиони во Албанија за справување со шумските пожари

Грција испрати четири авиони во Албанија за справување со шумските пожари

Атина, 10 јули 2024 (МИА) – Четири противпожарни авиони, два од типот PZL и два Канадери испратила Г...

Османи се координира со Рама за „Косово да се приклучи кон Албанија и другите сојузници“ во НАТО

Османи се координира со Рама за „Косово да се приклучи кон Албанија и другите сојузници“ во НАТО

Приштина, 10 јули 2024 (МИА) – Косовската претседателка, Вјоса Османи денеска на маргините на Самито...

ЕУ испраќа авиони за помош во гаснењето на шумските пожари во Албанија 

ЕУ испраќа авиони за помош во гаснењето на шумските пожари во Албанија 

Брисел, 10 јули 2024 (МИА) - По барањето од Албанија за помош во справувањето со шумските пожари во...

Симовски: Имаше јаки притисоци на Бугарија пред пописот во Албанија

Симовски: Имаше јаки притисоци на Бугарија пред пописот во Албанија

Скопје, 7 јули 2024 (МИА) - Дел од населението во Албанија на пописот се изјаснија како Бугари откак...

Македонски весник „Илинден” почна соработка со весникот „Нова Македонија“ 

Македонски весник „Илинден” почна соработка со весникот „Нова Македонија“ 

Дебар, 6 јули 2024 (МИА) - Македонскиот весник “Илинден” почна соработка со весникот „Нова Македониј...

Претседателот Бегај го одреди 4 август за вонредни избори за градоначалник на Химара

Претседателот Бегај го одреди 4 август за вонредни избори за градоначалник на Химара

Тирана, 5 јули 2024 (МИА) - Нов градоначалник на приморското албанско гратче Химара, жителите ќе изб...

Македонското друштво „Преспа“ упати проглас за семакедонско помирување и обединување во Албанија

Македонското друштво „Преспа“ упати проглас за семакедонско помирување и обединување во Албанија

Дебар, 5 јули 2024 (МИА) – Македонското друштво „Преспа“ упати проглас за семакедонско помирување и...

Грчко МНР реагира за одлуката на Централната изборна комисија на Албанија за Белери

Грчко МНР реагира за одлуката на Централната изборна комисија на Албанија за Белери

Атина, 5 јули 2024 (МИА) – Денешната одлука на Централната изборна комисија на Албанија да му се одз...

Пуштен за сообраќај тунелот Логара, еден од најголемите проекти во Албанија

Пуштен за сообраќај тунелот Логара, еден од најголемите проекти во Албанија

Тирана, 5 јули 2024 (МИА) - Тунелот Логора, еден од најголемите јавни проекти во Албанија, во јужнио...

Претставници на Македонците од Албанија на средба со министерката Јаневска

Претставници на Македонците од Албанија на средба со министерката Јаневска

Дебар, 4 јули 2024 (МИА) – Претставници на Македонците од Албанија денеска се сретнаа со министеркат...

Централна банка на Албанија: Директните странски инвестиции во постојан раст

Централна банка на Албанија: Директните странски инвестиции во постојан раст

Тирана, 4 јули 2024 (МИА) - Приливот на странски директни инвестиции (СДИ) во Албанија постојано се...

Мицкоски: Дали Софија ќе бара и од Тирана да ја внесе бугарската заедница во Уставот

Мицкоски: Дали Софија ќе бара и од Тирана да ја внесе бугарската заедница во Уставот

Скопје, 4 јули 2024 (МИА) - Премиерот Христијан Мицкоски денеска во изј...

Македонците и други малцинства во Албанија подготвуваат заедничка декларација за непризнавање на пописните резултати

Македонците и други малцинства во Албанија подготвуваат заедничка декларација за непризнавање на пописните резултати

Дебар, 3 јули 2024 (МИА) - Македонското и другите малцинства во Албанија најавија дека ќе излезат со...

Image

Остани поврзан