• сабота, 15 јуни 2024
Шолц: Богатите земји остануваат посветени на Украина, планот на Путин не успеа

Шолц: Богатите земји остануваат посветени на Украина, планот на Путин не успеа

Борго Ењација, 13 јуни 2024 (МИА) - Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека договорот на...

Шолц: За мирот во Украина Путин ќе треба да се согласи за повлекување на војниците

Шолц: За мирот во Украина Путин ќе треба да се согласи за повлекување на војниците

Берлин, 11 јуни 2024 (МИА) - Германскиот канцелар Олаф Шолц изрази внимателен оптимизам во врска со...

Конференција за обновата на Украина: Шолц повикува на дополнително зајакнување на украинската воздушна одбрана

Конференција за обновата на Украина: Шолц повикува на дополнително зајакнување на украинската воздушна одбрана

Берлин, 11 јуни 2024 (МИА) - На меѓународната конференција за обнова на Украина, германскиот канцела...

Шолц: Германија ќе ги заостри правилата за депортирање

Шолц: Германија ќе ги заостри правилата за депортирање

Берлин, 6 јуни 2024 (МИА) - Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека неговата земја ќе ги заостри&...

Тајани: Одлуката на Шолц за употреба на оружјето на руска територија може да доведе до Трета светска војна

Тајани: Одлуката на Шолц за употреба на оружјето на руска територија може да доведе до Трета светска војна

Рим, 1 јуни 2024 (МИА) – Шефот на италијанската дипломатија, Антонио Тајани, денеска предупреди дека...

Макрон ќе се сретне со Шолц

Макрон ќе се сретне со Шолц

Берлин, 28 мај 2024 (МИА) - Францускиот претседател, Емануел Макрон денеска ќе разговара со канцелар...

Шолц ги посети поплавените региони во југозападниот дел на Германија

Шолц ги посети поплавените региони во југозападниот дел на Германија

Берлин, 18 мај 2024 (МИА) - Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска ги посети поплавените региони во...

Шолц: Германија мора да најде начин да ги убеди луѓето да изберат кариера во војската

Шолц: Германија мора да најде начин да ги убеди луѓето да изберат кариера во војската

Берлин, 14 мај 2024 (МИА) - Германија мора да умее да ги убеди луѓето да изберат воена кариера, изја...

Шолц: Не треба да се претерува со очекувањата за мировната конференција за Украина во Швајцарија

Шолц: Не треба да се претерува со очекувањата за мировната конференција за Украина во Швајцарија

Берлин, 14 мај 2024 (МИА) - Германскиот канцелар, Олаф Шолц во интервју за магазинот „Штерн“ изјави...

Шолц го предупреди Израел да не ја шири својата офанзива во Рафа

Шолц го предупреди Израел да не ја шири својата офанзива во Рафа

Берлин, 12 мај 2024 (МИА) - Германскиот канцелар Олаф Шолц го предупреди Израел да не ја шири својат...

Шолц повика на заеднички напори против насилството по нападите врз пратениците

Шолц повика на заеднички напори против насилството по нападите врз пратениците

Потсдам, 11 мај 2024 (МИА) - Германскиот канцелар Олаф Шолц ги повика граѓаните да заземат став прот...

Шолц го увери Зеленски за поддршката на Германија за мировниот самит за Украина

Шолц го увери Зеленски за поддршката на Германија за мировниот самит за Украина

Берлин, 8 мај 2024 (МИА) - Германскиот канцелар, Олаф Шолц денеска за време на телефонскиот разговор...

Шолц ја повика Кина да преземе поголема улога во помагањето на сиромашните земји со нивните должнички проблеми

Шолц ја повика Кина да преземе поголема улога во помагањето на сиромашните земји со нивните должнички проблеми

Берлин, 7 мај 2024 (МИА) - Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска ja повика Кина да преземе поцентра...

Шолц: Приходите од замрзнатите руски средства треба да се вложат во воена помош за Украина

Шолц: Приходите од замрзнатите руски средства треба да се вложат во воена помош за Украина

Рига, 6 мај 2024 (МИА) - Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека околу 90 отсто од приход...

Шолц: Заедничката цел на Франција и Германија е да ја одржат Европа силна

Шолц: Заедничката цел на Франција и Германија е да ја одржат Европа силна

Париз, 25 април 2024 (МИА) - Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека суштински ги поддржува мерки...

Image

Остани поврзан