• четврток, 30 мај 2024
Стејт департментот испрати сочувство до семејствата на загинатите мисионери на Хаити

Стејт департментот испрати сочувство до семејствата на загинатите мисионери на Хаити

Вашингтон, 25 мај 2024 (МИА) - Американскиот Стејт департмент испрати сочувство до семејствата на уб...

Стејт департментот му префрли на Конгресот една милијарда долари помош за Израел

Стејт департментот му префрли на Конгресот една милијарда долари помош за Израел

Вашингтон, 15 мај 2024 (МИА) - Американскиот Стејт департмент го информирал Конгресот за пакет помош...

Стејт департмент: Тешките загуби на руската војска во Украина по некои оценки изнесуваат 315.000 лица

Стејт департмент: Тешките загуби на руската војска во Украина по некои оценки изнесуваат 315.000 лица

Вашингтон, 14 мај 2024 (МИА) - Портпарол на Стејт департментот синоќа коментираше за смената на мини...

Стејт департмент: САД остануваат цврсто посветени на Договорот од Преспа и евроатлантските интеграции на Северна Македонија

Стејт департмент: САД остануваат цврсто посветени на Договорот од Преспа и евроатлантските интеграции на Северна Македонија

Вашингтон, 13 мај 2024 (МИА) - САД се целосно посветени на Преспанскиот договор и повикуваат на него...

Стејт департмент: На Израел јасно му ја соопштивме нашата позиција за инвазијата на Рафа

Стејт департмент: На Израел јасно му ја соопштивме нашата позиција за инвазијата на Рафа

Вашингтон, 7 мај 2024 (МИА) - Соединетите Американски Држави јасно му ја кажаа на Израел својата поз...

Портпаролката на Стејт департментот на арапски јазик поднесе оставка заради несогласување со војната во Газа

Портпаролката на Стејт департментот на арапски јазик поднесе оставка заради несогласување со војната во Газа

Вашингтон, 26 април 2024 (МИА)  - Портпаролката на Стејт департментот на арапски јазик Хала Рар...

Стејт департмент: САД со гордост ја спонзорираат резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Стејт департмент: САД со гордост ја спонзорираат резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Вашингтон, 24 април 2024 (МИА) - САД со гордост ја спонзорираат предлог резолуцијата за геноцидот во...

Грчко МНР за извештајот на Стејт департментот: Регистрира пријави од НВО без независна контрола и став од државата

Грчко МНР за извештајот на Стејт департментот: Регистрира пријави од НВО без независна контрола и став од државата

Атина, 23 април 2024 (МИА) – Извештајот регистрира, без понатамошна истрага, пријави од невладини ор...

Стејт департментот потврди дека ќе стави вето на гласањето во Советот за безбедност за приемот на Палестина во ОН

Стејт департментот потврди дека ќе стави вето на гласањето во Советот за безбедност за приемот на Палестина во ОН

Вашингтон, 18 април 2024 (МИА) - Заменик портпаролот на американскиот Стејт департмент Ведант Пател...

Стејт департмент: Одлуката за одржување избори во Украина треба да ја донесат самите Украинци

Стејт департмент: Одлуката за одржување избори во Украина треба да ја донесат самите Украинци

Вашингтон, 26 март 2024 (МИА) - Ставот на САД е дека одлуката за одржување избори во Украина, која с...

Стејт департмент: Итно да продолжи дијалогот меѓу Белград и Приштина за динарот

Стејт департмент: Итно да продолжи дијалогот меѓу Белград и Приштина за динарот

Вашингтон, 20 март 2024 (МИА) - Стејт департментот смета дека дијалогот со поддршка на ЕУ е вистинск...

Стејт департмент: Шефот на УНРВА треба да може да влезе во Појасот Газа

Стејт департмент: Шефот на УНРВА треба да може да влезе во Појасот Газа

Вашингтон, 19 март 2024 (МИА) – Шефот на Палестинската агенција за бегалци на ОН (УНРВА) Филип Лазар...

Блинкен изрази надеж за прекин на огнот меѓу Израел и Хамас пред претстојната посета на Блискиот Исток

Блинкен изрази надеж за прекин на огнот меѓу Израел и Хамас пред претстојната посета на Блискиот Исток

Вашингтон, 19 март 2024 (МИА) - Американскиот државен секретар Ентони Блинкен изрази надеж дека сепа...

САД ги ставија Катица Јанева и Стевчо Јакимовски на црната листа

САД ги ставија Катица Јанева и Стевчо Јакимовски на црната листа

Скопје, 18 март 2024 (МИА) – Поради вмешаност во значителна корупција американскиот Стејт департмент...

Стејт департмент: САД внимателно ја следат ситуацијата во Приднестровие

Стејт департмент: САД внимателно ја следат ситуацијата во Приднестровие

Вашингтон, 28 февруари 2024 (МИА) - САД внимателно ја следат ситуацијата во Приднестровие откако неп...

Image

Остани поврзан