• недела, 19 мај 2024
Руте: Демонстрантите на Универзитетот во Амстердам ја преминуваат границата на дозволеното

Руте: Демонстрантите на Универзитетот во Амстердам ја преминуваат границата на дозволеното

Амстердам, 9 мај 2024 (МИА) - Холандскиот премиер Марк Руте преку објава на Фејсбук ги повика демонс...

Турција го поддржува Руте за генерален секретар на НАТО

Турција го поддржува Руте за генерален секретар на НАТО

Хаг, 29 април 2024 (МИА) – Турција го поддржува холандскиот премиер во заминување Марк Руте како ген...

Руте: Холандија ќе распореди американски систем за воздушна одбрана „Патриот“ во Литванија

Руте: Холандија ќе распореди американски систем за воздушна одбрана „Патриот“ во Литванија

Вилнус, 2 април 2024 (МИА) - Холандија ќе распореди американски систем за противвоздушна одбрана „Па...

Си: Ограничувањето на пристапот до високата технологија нема да го спречи напредокот на Кина

Си: Ограничувањето на пристапот до високата технологија нема да го спречи напредокот на Кина

Пекинг, 27 март 2024 (МИА) – Кинескиот претседател Си Џинпинг на денешната средба со холандскиот пре...

Руте: Важен е апелот на СБ на ОН за прекин на огнот во Појасот Газа

Руте: Важен е апелот на СБ на ОН за прекин на огнот во Појасот Газа

Хаг, 25 март 2024 (МИА) – Премиерот на Холандија, Марк Руте денеска изјави дека е важен апелот на Со...

Холандскиот премиер Руте гледа напредок во планот за искористување на средствата од замрзнатите руски активи

Холандскиот премиер Руте гледа напредок во планот за искористување на средствата од замрзнатите руски активи

Хаг, 22 март 2024 (МИА) - Земјите од Европската унија се повеќе се обединуваат кога станува збор за...

Шолц го поддржува Руте за нов генерален секретар на НАТО

Шолц го поддржува Руте за нов генерален секретар на НАТО

Берлин, 22 февруари 2024 (МИА) - Германскиот канцелар Олаф Шолц го поддржува холандскиот премиер во...

И Франција го поддржува Руте за нов генерален секретар на НАТО

И Франција го поддржува Руте за нов генерален секретар на НАТО

Париз, 22 февруари 2024 (МИА) – И Франција го поддржува именувањето на холандскиот премиер во замину...

Руте: Русија нема да не запре

Руте: Русија нема да не запре

Хаг, 29 декември 2023 (МИА) – „Русија нема да престане да ја напаѓа Украина“, напиша холандскиот пре...

Изборите во Холандија ќе го потврдат популистичкиот тренд во Европа?

Изборите во Холандија ќе го потврдат популистичкиот тренд во Европа?

22 ноември 2023 година Дојче Веле   Изборите во Холанд...

Холандскиот премиер Руте во Израел на средби со израелскиот и палестинскиот лидер

Холандскиот премиер Руте во Израел на средби со израелскиот и палестинскиот лидер

Амстердам, 23 октомври 2023 (МИА) - Холандскиот премиер Марк Руте денеска ќе го посети Израел за да...

Руте: Зборував со Вучиќ, ќе помогнеме да се намалат тензиите

Руте: Зборував со Вучиќ, ќе помогнеме да се намалат тензиите

Тирана, 16 октомври 2023 (МИА) - Холандскиот премиер Марк Руте упати порака пред почетокот на самито...

Ковачевски - Руте: Северна Македонија направи многу, треба да го направи последниот чекор на патот кон ЕУ

Ковачевски - Руте: Северна Македонија направи многу, треба да го направи последниот чекор на патот кон ЕУ

Скопје, 5 октомври 2023 (МИА) - Северна Македонија стигна многу далеку во процесот и мора да го напр...

Руте во Приштина: ЕУ не треба да го вперува прстот во „виновникот“ во косовско-српскиот спор

Руте во Приштина: ЕУ не треба да го вперува прстот во „виновникот“ во косовско-српскиот спор

Приштина, 4 јули 2023 (МИА) – Премиерот на Холандија, Марк Руте, кој заедно со неговиот луксембуршки...

Премиерите на Холандија и Луксембург денеска во Косово

Премиерите на Холандија и Луксембург денеска во Косово

Приштина, 4 јули 2023 (МИА) – Премиерите на Холандија и Луксембург, Марк Руте и Ксавиер Бетел се оче...

Image

Остани поврзан