• вторник, 18 јуни 2024
Стипендии за студии во Италија и Мексико

Стипендии за студии во Италија и Мексико

Скопје, 10 јуни 2024 (МИА) - Амбасадата на Италија во Скопје известува за можноста за добивање ...

Бразил го победи Мексико со гол во 90+6. минута

Бразил го победи Мексико со гол во 90+6. минута

Колеџ Стејшн, 9 јуни 2024 (МИА) - Репрезентацијата на Бразил ноќеска го победи Мексико со 3:2 во при...

ЕУ и го честиташе изборот на Клаудија Шејнбаум за претседателка на Мексико 

ЕУ и го честиташе изборот на Клаудија Шејнбаум за претседателка на Мексико 

Брисел, 4 јуни 2024 (МИА) - Европската Унија и го честита „историскиот избор“ на Клаудија Шејнбаум з...

Убедлива победа на Клаудија Шејнбаум на претседателските избори во Мексико

Убедлива победа на Клаудија Шејнбаум на претседателските избори во Мексико

Мексико Сити, 3 јуни 2024 (МИА) - Кандидатката на владејачката левичарска партија, Клаудија Шејнбаум...

Во Мексико претседателски, парламентарни и локални избори, шанса за прва претседателка

Во Мексико претседателски, парламентарни и локални избори, шанса за прва претседателка

Мексико Сити, 2 јуни 2024 (МИА)  - Во Мексико денеска се одржуваат претседателски, парламентарн...

Во Мексико девет лица загинаа во два напада врз кандидати за локалните избори

Во Мексико девет лица загинаа во два напада врз кандидати за локалните избори

Мексико Сити, 20 мај 2024 (МИА) - Девет лица загинаа во два напада врз кандидати на локалните избори...

Бајден има намера да го заостри пристапот до азил на американско-мексиканската граница

Бајден има намера да го заостри пристапот до азил на американско-мексиканската граница

Вашингтон, 9 мај 2024 (МИА) -  Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден има наме...

Мексикански голман суспендиран поради користење ласер

Мексикански голман суспендиран поради користење ласер

  Мексико сити, 19 април 2024 (МИА) – Голманот на мексиканскиот фудбалски прволигаш Тиг...

Венецуела ја затвора Амбасадата во Еквадор во знак на поддршка на Мексико

Венецуела ја затвора Амбасадата во Еквадор во знак на поддршка на Мексико

Каракас, 17 април 2024 (МИА) – Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро нареди затворање на Амбаса...

Во Мексико Сити измерени рекордни 34,2 степни Целзиусови

Во Мексико Сити измерени рекордни 34,2 степни Целзиусови

Мексико Сити, 16 април 2024 (МИА) – Во главниот град на Мексико вчера е регистрирана рекордно висока...

Мексико бара исклучување на Еквадор од ОН

Мексико бара исклучување на Еквадор од ОН

Мексико Сити, 11 април 2024 (МИА) – Мексико со тужба пред Меѓународниот суд на правдата (МСП) во Хол...

Поранешниот потпретседател на Еквадор хоспитализиран откако колабирал во затвор

Поранешниот потпретседател на Еквадор хоспитализиран откако колабирал во затвор

Буенос Аирес, 9 април 2024 (МИА) – Поранешниот потпретседател на Еквадор, Хорхе Глас кој е во затвор...

Милиони луѓе во Мексико, САД и Канада го чекаат целосното затемнување на Сонцето

Милиони луѓе во Мексико, САД и Канада го чекаат целосното затемнување на Сонцето

Њујорк, 8 април 2024 (МИА) - Милиони луѓе денеска се надеваат на ведро небо во очекување на целосно...

Мексиканските дипломати го напуштија Еквадор поради упадот на еквадорската полиција во амбасадата

Мексиканските дипломати го напуштија Еквадор поради упадот на еквадорската полиција во амбасадата

Кито, 8 април 2024 (МИА) – Мексиканскиот дипломатски персонал во Кито денеска го напушти Еквадор, дв...

Поранешниот еквадорски потпретседател уапсен во Мексико, земјата ги прекина односите со Еквадор

Поранешниот еквадорски потпретседател уапсен во Мексико, земјата ги прекина односите со Еквадор

Кито, 6 април 2024 (МИА) - Еквадорските власти синоќа го уапсија поранешниот потпретседател Хорхе Гл...

Image

Остани поврзан