• вторник, 18 јуни 2024
Катар и Египет планираат разговори со Хамас за прекин на огнот во Газа

Катар и Египет планираат разговори со Хамас за прекин на огнот во Газа

Женева, 16 јуни 2024 (МИА) - Катар и Египет планираат разговори со Хамас за прекин на огнот во Појас...

Египет испорача над 94.000 тони хуманитарна помош во Газа од почетокот на конфликтот меѓу Хамас и Израел

Египет испорача над 94.000 тони хуманитарна помош во Газа од почетокот на конфликтот меѓу Хамас и Израел

Каиро, 11 јуни 2024 (МИА) - Египетскиот министер за надворешни работи Самех Шукри денеска изјави дек...

Египет доби позитивни сигнали од Хамас за потенцијално примирје со Израел

Египет доби позитивни сигнали од Хамас за потенцијално примирје со Израел

Каиро, 6 јуни 2024 (МИА) - Египет доби „позитивни сигнали“ од палестинскиот Хамас за потенцијално пр...

Ел Сиси: Меѓународната заедница да го запре присилното раселување на Палестинците од Појасот Газа 

Ел Сиси: Меѓународната заедница да го запре присилното раселување на Палестинците од Појасот Газа 

Пекинг, 30 мај 2024 (МИА) – Претседателот на Египет, Абдел Фатах ел Сиси ја повика меѓународната зае...

Ханегби: Израел контролира 75 отсто од тампон зоната долж границата меѓу Појасот Газа и Египет

Ханегби: Израел контролира 75 отсто од тампон зоната долж границата меѓу Појасот Газа и Египет

Тел Авив, 29 мај 2024 (МИА) - Израелската војска контролира 75 отсто од тампон зоната долж границата...

Шукри: Израелските операции се закана за хуманитарната работа и дистрибуцијата на помош во Појасот Газа

Шукри: Израелските операции се закана за хуманитарната работа и дистрибуцијата на помош во Појасот Газа

Каиро, 20 мај 2024 (МИА) – Престанокот на испораката на помош преку преминот Рафа меѓу Египет и Поја...

Тајмс оф Израел: Нема напредок во разговорите во Каиро

Тајмс оф Израел: Нема напредок во разговорите во Каиро

Каиро, 8 мај 2024 (МИА) - Израел не гледа знаци за напредок во преговорите за прекин на огнот со Хам...

Израел го извести Египет дека дава „последна шанса“ да го реши прашањето за заложниците

Израел го извести Египет дека дава „последна шанса“ да го реши прашањето за заложниците

Ерусалим, 26 април 2024 (МИА) - Израелските власти ги информираа своите египетски колеги дека Израел...

Аксиос: Челниците на Шин Бет и ИДФ го информираа Египет за деталите за нападот на Рафа

Аксиос: Челниците на Шин Бет и ИДФ го информираа Египет за деталите за нападот на Рафа

Вашингтон, 24 април 2024 (МИА) - Шефот на израелската безбедносна агенција Шин Бет Ронен Бар и шефот...

Нов хотел за љубовни двојки во Хургада, опкружен со живописни пејзажи

Нов хотел за љубовни двојки во Хургада, опкружен со живописни пејзажи

Хургада, 15 април 2024 (МИА) - Хургада важи за бисер на египетскиот брег на Црвеното Море, коешто ту...

ЕУ подготвува пакет помош за Египет во вредност од една милијарда евра

ЕУ подготвува пакет помош за Египет во вредност од една милијарда евра

Брисел, 12 април 2024 (МИА) - Европската Унија денеска соопшти дека ќе обезбеди една милијарда евра...

Над 19.000 камиони со помош од Египет влегле во Газа од почетокот на конфликтот меѓу Хамас и Израел

Над 19.000 камиони со помош од Египет влегле во Газа од почетокот на конфликтот меѓу Хамас и Израел

Каиро, 9 април 2024 (МИА) - Вкупно 401 камион со хуманитарна помош од Египет влегле вчера во Појасот...

Египетскиот претседател Сиси положи заклетва за третиот мандат

Египетскиот претседател Сиси положи заклетва за третиот мандат

Каиро, 2 април 2024 (МИА) - Египетскиот претседател Абдел Фатах ал Сиси денеска пред Парламентот пол...

Израелската делегација во Каиро размислува за продолжување на преговорите за заложниците

Израелската делегација во Каиро размислува за продолжување на преговорите за заложниците

Каиро, 31 март 2024 (МИА) - Делегација на средно ниво што учествува во индиректните мировни преговор...

Каиро: Утре продолжуваат преговорите меѓу Израел и Хамас

Каиро: Утре продолжуваат преговорите меѓу Израел и Хамас

Каиро, 30 март 2024 (МИА) - Преговорите за прекин на огнот меѓу Израел и Хамас ќе продолжат утре во...

Image

Остани поврзан