• среда, 17 јули 2024
Јавни службеници во посета на македонската амбасада во Тирана

Јавни службеници во посета на македонската амбасада во Тирана

Тирана, 7 јуни 2024 (МИА) - Во посета на македонската амбасада во Тирана, денеска беа учесниците од...

Амбасада на САД: Ќе продолжиме да ја зајакнуваме важноста на почитување на меѓународните договори и на членството во ЕУ

Амбасада на САД: Ќе продолжиме да ја зајакнуваме важноста на почитување на меѓународните договори и на членството во ЕУ

Скопје, 13 мај 2024 (МИА) - Американската амбасада во Скопје во врска с...

Одѕивот на Претседателските избори во Амбасадата во Брисел до 17 часот 39 отсто  

Одѕивот на Претседателските избори во Амбасадата во Брисел до 17 часот 39 отсто  

Брисел, 7 мај 2024 (МИА) – Во вториот круг од Претседателските избори на гласачкото место  број...

Македонската амбасада во Тирана за нашите државјани кои ќе летуваат во Албанија објави телефонски броеви за итни случаи

Македонската амбасада во Тирана за нашите државјани кои ќе летуваат во Албанија објави телефонски броеви за итни случаи

Тирана, 1 мај 2024 (МИА) – Пред почетокот на главната туристичка сезона во Албанија, а имајќи го пре...

Во Брисел до 14 часот гласаа над 38 отсто од регистрираните гласачи за Претседателските избори  

Во Брисел до 14 часот гласаа над 38 отсто од регистрираните гласачи за Претседателските избори  

Брисел, 23 април 2024 (МИА) - Гласањето за претседателските избори на избирачкото место 5003 во Маке...

САД им забранија на своите службеници во Израел да патуваат надвор од поголемите градови

САД им забранија на своите службеници во Израел да патуваат надвор од поголемите градови

Вашингтон, 12 април 2024 (МИА) - САД им забранија на своите вработени во Израел и на членовите на ни...

Иран им навести на САД дека нема набрзина да одговори на израелскиот напад во Дамаск

Иран им навести на САД дека нема набрзина да одговори на израелскиот напад во Дамаск

Техеран, 12 април 2024 (МИА) – Иран му сигнализираше на Вашингтон дека ќе одговори на израелскиот на...

Мексиканските дипломати го напуштија Еквадор поради упадот на еквадорската полиција во амбасадата

Мексиканските дипломати го напуштија Еквадор поради упадот на еквадорската полиција во амбасадата

Кито, 8 април 2024 (МИА) – Мексиканскиот дипломатски персонал во Кито денеска го напушти Еквадор, дв...

Иранскиот ајатолах Хамнеи и шефот на државата Раиси со остра осуда на нападот врз иранскиот конзулат во Дамаск

Иранскиот ајатолах Хамнеи и шефот на државата Раиси со остра осуда на нападот врз иранскиот конзулат во Дамаск

Техеран, 2 април 2024 (МИА) - Иранскиот ајатолах Али Хамнеи му се закани на Израел со одмазда откако...

Официјален Техеран предупредува на можни одмазнички мерки по нападот врз иранската Амбасада во Дамаск

Официјален Техеран предупредува на можни одмазнички мерки по нападот врз иранската Амбасада во Дамаск

Техеран, 2 април 2024 (МИА) - Иран предупреди на можни „реципрочни мерки“ по израелските напади врз...

Шест загинати во напад врз зграда во близина на Иранската амбасада во Дамаск

Шест загинати во напад врз зграда во близина на Иранската амбасада во Дамаск

Дамаск, 1 април 2024 (МИА) - Шест лица загинаа денеска во израелски напад врз зграда во близина на И...

Вработен во Амбасадата на Молдавија во Москва ќе биде протеран

Вработен во Амбасадата на Молдавија во Москва ќе биде протеран

Москва, 29 март 2024 (МИА) - Официјална Москва одлучи на неодамнешното протерување на вработени од Р...

Болсонаро бил во унгарската амбасада во Бразилија откако му бил одземен пасошот

Болсонаро бил во унгарската амбасада во Бразилија откако му бил одземен пасошот

Бразилија, 26 март 2024 (МИА) – Поранешниот бразилски екстремно десничарски претседател Жаир Болсона...

Експерти: Нема докази за оштетување на мозокот кај пациенти со т.н Хавана синдром

Експерти: Нема докази за оштетување на мозокот кај пациенти со т.н Хавана синдром

Вашингтон, 18 март 2024 (МИА) – Истражувачкиот тим на американската влада не откри значајни физички...

Зеленски: Рама е бескомпромисен пријател на Украина

Зеленски: Рама е бескомпромисен пријател на Украина

Тирана, 28 февруари 2024 (МИА) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој синоќа допатува во...

Image

Остани поврзан