• вторник, 14 мај 2024

Хагари: Израел има и дефанзивни и офанзивни планови

Хагари: Израел има и дефанзивни и офанзивни планови

Тел Авив, 14 декември 2024 (МИА) – Имаме дефанзивни и офанзивни планови, но не можам да кажам ништо повеќе од тоа, изјави на портпаролот на израелската армија, Даниел Хагари по состанокот на израелскиот воен кабинет на кој се одлучуваше за одговорот на иранскиот напад.

Тој истакна дека одобрени се оперативни планови и за офанзивна и за одбранбена акција.

- Изминатите два часа одобривме оперативни планови и за офанзива и за дефанзива. Ќе продолжиме да ја штитиме државата Израел и заедно со нашите партнери ќе продолжиме да градиме побезбедна и постабилна иднина за целиот Блиски Исток, посочи контрадмирал Хагари. ми/

фото: 

Остани поврзан