• среда, 22 мај 2024
Најмалку седум Палестинци загинаа, а девет се ранети во израелски напад во Џенин

Најмалку седум Палестинци загинаа, а девет се ранети во израелски напад во Џенин

Ерусалим, 21 мај 2024 (МИА) - Најмалку седум Палестинци загинаа, а девет беа ранети во денешниот нап...

Две лица загинаа во напад со нож во основно училиште во Кина

Две лица загинаа во напад со нож во основно училиште во Кина

Пекинг, 20 мај 2024 (МИА) - Две лица загинаа, а 10 се ранети во напад со нож во основно училиште во...

Украина со шест беспилотни летала погоди руска рафинерија

Украина со шест беспилотни летала погоди руска рафинерија

Москва, 20 мај 2024 (МИА) - Руската нафтена рафинерија во Славјанск, Краснодарската територија, беше...

Пет лица загинаа, а најмалку 15 се ранети во рускиот напад врз областа Харков

Пет лица загинаа, а најмалку 15 се ранети во рускиот напад врз областа Харков

Киев, 19 мај 2024 (МИА) - Украинските власти денеска соопштија дека пет лица загинале, а 15 лица се...

Дваесет лица загинаа во израелскиот напад врз бегалскиот камп Нусеират

Дваесет лица загинаа во израелскиот напад врз бегалскиот камп Нусеират

Газа, 19 мај 2024 (МИА) - Дваесет лица загинаа пред да зазори во израелски воздушен напад врз куќа в...

Зеленски: Вооружените сили на Украина го одбија рускиот напад врз Часов Јар

Зеленски: Вооружените сили на Украина го одбија рускиот напад врз Часов Јар

Киев, 18 мај 2024 (МИА) - Вооружените сили на Украина го одбија рускиот напад врз градот Часов Јар и...

Десетици загинати и ранети во нападот на израелските сили врз Џабалија и Рафа

Десетици загинати и ранети во нападот на израелските сили врз Џабалија и Рафа

Газа, 18 мај 2024 (МИА) - Израелски војници и тенкови денеска влегоа во северните делови на Појасот...

Во Црвено Море нападнат танкер со нафта

Во Црвено Море нападнат танкер со нафта

Лондон, 18 мај 2024 (МИА) – Британската безбедносна фирма „Ембреј“ (Ambrey) денеска соопшти дека во...

ИДФ: Во нападот врз Џенин елиминиран „влијателен екстремист“

ИДФ: Во нападот врз Џенин елиминиран „влијателен екстремист“

Тел Авив, 18 мај 2024 (МИА) – Израелските безбедносни сили (ИДФ) денеска соопштија дека вчера изврши...

Дел од најагресивните раси кучиња

Дел од најагресивните раси кучиња

Скопје, 17 мај 2024 (МИА) - Некои раси кучиња се посклони кон агресивно однесување од останатите, па...

Ал-Хути: Ќе го гаѓаме секој брод што ќе се упати кон израелските пристаништа

Ал-Хути: Ќе го гаѓаме секој брод што ќе се упати кон израелските пристаништа

Сана, 16 мај 2024 (МИА) - Водачот на јеменската бунтовничка група Хути, Абдулмалик ал-Хути, денеска...

Израелските воздухопловни сили нападнаа цели на Хезболах во североисточен Либан

Израелските воздухопловни сили нападнаа цели на Хезболах во североисточен Либан

Дамаск, 16 мај 2024 (МИА) – Израелските воздухопловни сили синоќа нападнаа цели во планинското подра...

Матуш Шутај Ешток: Нападот врз Фицо е политички мотивиран

Матуш Шутај Ешток: Нападот врз Фицо е политички мотивиран

Братислава, 15 мај 2024 (МИА) - Обидот за атентат врз словачкиот премиер Роберт Фицо има „политички...

Пелегрини: Нападот врз Фицо е закана без преседан за словачката демократија

Пелегрини: Нападот врз Фицо е закана без преседан за словачката демократија

Братислава, 15 мај 2024 (МИА) - Новоизбраниот словачки претседател, Петер Пелегрини, попладнево го о...

Хезболах интензивно гаѓаше воени цели на северот на Израел

Хезболах интензивно гаѓаше воени цели на северот на Израел

Бејрут, 15 мај 2024 (МИА) - Либанското движење Хезболах денеска интензивно гаѓаше воени цели во севе...

Image

Остани поврзан