• понеделник, 15 јули 2024

Фон дер Лајен на 17 јуни ќе учествува на работната средба на европските лидери

Фон дер Лајен на 17 јуни ќе учествува на работната средба на европските лидери

Брисел, 14 јуни 2024 (МИА) - Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, ќе учествува на работната средба на шефовите на држави и шефови на влади на земјите од ЕУ закажана за понеделник (17 јуни) во Брисел.

Ова денеска го потврди портпарол на ЕК, откако претходно неделава беше прецизирано дека нејзиното учество не е сигурно.

В понеделник се очекува првпат да се сретнат учесниците на Европскиот совет за да разговараат за резултатите од изборите за Европскиот парламент. На 27 и 28 јуни тие повторно ќе се сретнат во Брисел на редовен состанок на кој се очекува да потврдат кандидат за следен претседател на ЕК. рп/

Фото: МИА архива

Остани поврзан