• понеделник, 25 септември 2023

Утре попладне нестабилно со пороен дожд

Утре попладне нестабилно со пороен дожд

Скопје, 7 јуни 2023 (МИА) - Времето во земјава утре претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи.

Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со пообилен дожд за кратко време, електрични празнења, силен ветер и појава на град. Минималната температура ќе биде во интервал од 11 до 16, а максималната ќе достигне од 23 до 30 степени.

Во Скопје претпладне сончево со мала до умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи. Во делови од котлината ќе има услови за појава на невреме со засилен ветер и изолирана појава на град. Минималната температура ќе се спушти до 15, а максималната ќе достигне до 29 степени.

Како што најавуваат од УХМР, утре и во следните денови на повеќе места во попладневните часови ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со пообилен дожд за кратко време, електрични празнења, силен ветер и појава на град. Температурите ќе бидат без поголема промена. сст/мч/

фото МИА архива

Остани поврзан