• вторник, 14 мај 2024

Тренерот на Интер Мајами се сомнева во учеството на Меси и Алба во финалето на УС Опен купот

Тренерот на Интер Мајами се сомнева во учеството на Меси и Алба во финалето на УС Опен купот

Мајами, 21 септември 2023 (МИА) - Тренерот на Интер Мајами, Херардо Мартино, по победата над Торонто (4:0) во натпреварот од МЛС објасни дека на крајот од првото полувреме ги заменил Жорди Алба и Лионел Меси поради замор на играчите. Тој исто така не го исклучи нивното неучество во финалето на УС Опен купот.

 

- Тренираа нормално и чувствувавме дека се подготвени да играат. Мислам дека немаат нови повреди или нешто полошо. Ова е замор. Мислам дека не е повреда на мускулот. Знам дека ни претстои финале, но тие нема да излезат на теренот ако не се подготвени да играат, рече Мартино за „CBS“.

 

Тој исто така додаде дека Меси има последици од стара повреда, иако не прецизираше што мисли конкретно, дали влошување на повредата или нецелосно закрепнување. зс/

 

Фото: ЕПА

Остани поврзан