• недела, 18 февруари 2024

Средба на претседателот Пендаровски со хрватскиот претседател Милановиќ

Средба на претседателот Пендаровски со хрватскиот претседател Милановиќ

Скопје, 22 ноември 2023 (МИА) - Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари средба со претседателот на Република Хрватска, Зоран Милановиќ, кој е во посета на Република Северна Македонија по повод учеството на неформалениот состанок на лидерите на НАТО сојузници од регионот, којшто се одржува во Скопје.

На средбата, како што соопшти кабинетот на Пендаровски, биле разменети мислења за севкупните односи меѓу двете држави, соработката на регионален и мултилатерален план, за европските перспективи на нашата земја и состојбите во регионот на Западен Балкан.

Во таа насока, биле разменети информации за безбедносните прашања во поширок контекст, како и за руската воена агресија против Украина и активностите во регионот.

Двајцата соговорници ја потврдиле посветеноста за продлабочување на традиционалното пријателство и јакнење на регионалната соработка и изразиле подготвеност за продолжување на конструктивната соработка во рамки на НАТО.

Претседателот Пендаровски се заблагодарил за принципиелната поддршка од Хрватска на македонските евроинтеграции. дма/са/

Фото: Кабинет на претседателот на РСМ

Остани поврзан