• петок, 19 јули 2024

Сончево и многу топло до 40 степени и УВ индекс 9

Сончево и многу топло до 40 степени и УВ индекс 9

Скопје, 20 јуни 2024 (МИА) - Времето денеска ќе биде претежно сончево и многу топло со слаб до умерен, а долж Повардарието повремено засилен северен ветер.

Минималната температура ќе биде во интервал од 14 до 21, а максималната ќе достигне од 34 до 40 степени. UV=9.

Во Скопје сончево и многу топло со слаб до умерен ветер од северен правец. Минималната температура ќе се спушти до 19, а максималната ќе достигне до 39 степени.

Според УХМР, нашето подрачје ќе биде под влијание на многу топла воздушна маса што ќе предизвика времето да биде претежно сончево и натпросечно топло. Утринската температура наместа нема да се спушта под 20 степени, а максималната дневна насекаде ќе биде над 30, а наместа и 40 степени.

Во недела попладне ќе има локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. 

Фото: МИА

Остани поврзан