• вторник, 27 февруари 2024

Снег на Попова Шапка, магла на Плетвар

Снег на Попова Шапка, магла на Плетвар

Скопје, 6 декември 2023 (МИА) - Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно во зимски услови, по влажни коловози. Врнежи од снег со послаб интензитет се бележат на Попова Шапка, но во моментов не преставуваат пречка за одвивање на сообраќајот. Намалена видливост поради појава на магла до 100м. има на планинскиот превој Плетвар, соопшти ЈП Македонијапат.

На одредени патни правци кои поминуват низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони.

ЈП Македонијапат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот.

Фото: МИА архива

Остани поврзан