• четврток, 18 јули 2024

Седница на ДИК за резултатите од Претседателските избори (во живо)

Седница на ДИК за резултатите од Претседателските избори (во живо)

Скопје, 11 мај 2024 (МИА) -  Државната изборна комисија (ДИК) денеска одржува седница на која треба да објави конечност на резултатите од Претседателските избори, по што треба да достави извештај до Собранието за да биде закажана седница за инаугурација на новата претседателка Гордана Сиљановска Давкова. 

До ДИК синоќа, на помалку од два часа до истекување на предвидениот рок во 22:30 часот не биле поднесени приговори за постапката за сумирање на резултатите за претседателските избори.

Според првичните официјални изборни резултати,  Сиљановска Давкова, кандидат поддржан од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ, освила 561.001 глас, а актуелниот претседател и кандидат на коалицијата на СДСМ Стево Пендаровски  251.881 глас.

Можно е и ова да ти се допаѓа

Остани поврзан