• среда, 14 февруари 2024

ПМФЛ: Струга нов лидер, Вардар поразен во Кратово

ПМФЛ: Струга нов лидер, Вардар поразен во Кратово

Скопје, 6 декември 2023 (МИА) – Актуелниот шампион Струга се искачи на лидерското место на табелата во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ), откако попладнево ја совлада Воска на домашен терен, додека Силекс во Кратово беше поуспешен од Вардар во двата денешни заостанати натпревари од 15 прволигашко коло.

Струга дојде до триумфот над Воска (1-0) со голот на Згуро од пенал во деветата минута од судиското продолжение, додека Силекс со пресврт го совлада Вардар со 3-2.

Со трите бодови Струга изби на чело на табелата со 36 бодови, еден повеќе од второпласираниот Шкупи,

Табела: Струга 36, Шкупи 35, Шкендија 32, Силекс 27, Работнички 23, Тиквеш 22, Гостивар 21, Брера 20, Македонија ЃП 18, Брегалница 17, Воска 17, Вардар 14. ег/дма/

Фото: МИА

Остани поврзан