• четврток, 23 мај 2024

Откриени малолетници кои краделе компјутерски делови од училиште во Битола, пронајдено и одземено возило на битолчанец

Откриени малолетници кои краделе компјутерски делови од училиште во Битола, пронајдено и одземено возило на битолчанец

Скопје, 20 ноември 2023 (МИА) - Полициски службеници од криминалистичката полиција на СВР Битола, по преземени оперативни мерки во СВР Битола, денеска повикале на разговор четворица малолетници, сите од битолското село Долно Оризари, во присуство на нивните родители.

Како што соопшти МВР, тие се сомничат дека извршиле „тешка кражба" на делови од компјутери од подрачното училиште „Даме Груев", во село Долно Оризари.

-Малолетниците во целост го признале кривичното дело, предметите се пронајдени и ќе бидат вратени на сопственикот, а по целосно документирање на настанот ќе биде поднесен соодветен поднесок, информира Министерството за внатрешни работи. 

Во текот на денов, исто така, полициски службеници од криминалистичката полиција на СВР Битола во населба Баир во Битола го пронашле патничкото моторно возило марка „југо" со битолски регистарски ознаки, кое од  Ј.Ј.(82) од Битола било пријавено за украдено. Возилото е вратено на сопственикот. хс/аа/

Фото: МИА архива 

Остани поврзан