• среда, 12 јуни 2024

Најмалку четворица загинати во невремето во Хјустон

Најмалку четворица загинати во невремето во Хјустон

Вашингтон, 17 мај 2024 (МИА) – Четири лица загинаа во Хјустон, во американската сојузна држава Тексас, во силно невреме што предизвика големи материјални штети и бројни проблеми во енергетскиот систем.

За жал имаме четворица загинати, истакна градоначалникот на Хјустон, Дон Витмајер.

Според него невремето оштети деловни објекти во центарот на градот, дека повеќе од 800.000 семејства останале без електрична енергија.

Училиштата и факултетите во градот, кој има околу 2,4 милиони жители, денеска ќе бидат затворени. ми/

фото: МИА архива

Остани поврзан