• понеделник, 08 јули 2024
МИА НАЈАВИ - МКД

24 јуни 2024

Скопје - Примопредавање на премиерската функција помеѓу досегашниот технички претседател на Владата, Талат Џафери и новоизбраниот претседател на Владата, Христијан Мицкоски. (Влада/10:00, фоторепортерите и снимателите ќе имаат можност за инсерти од платото на Владата, како и од средбата, за што, претставниците на медиумите потребно е да се пристигнати најдоцна до 09:00 часот во Медија центарот)

Штип - Претседателот на Владата Христијан Мицкоски ќе присуствува на поставување на камен-темелник на нова спортска сала „Џексон" (12:30), ќе направи увид во градењето на новиот булевар „Илинденска“, а потоа заедно со министерот за здравство Арбен Тараври, ќе направи увид во состојбата на штипската болница по што ќе бидат дадени изјави за медиумите.

Скопје - Вицепремиерот за добро владеење и транспарентност Арбен Фетаи ќе ја прими функцијата од неговата претходничка. (Влада на РСМ/12:00)

Скопје - Владо Мисајловски ќе ја преземе функцијата министер за одбрана од досегашниот заменик министер за одбрана Тирон Јајага. (Министерството за одбрана/9:00, новинарските екипи да пристигнат најдоцна до 08:40)

Скопје - Министерот за здравство Арбен Таравари ќе ја прими функцијата од неговиот претходник. (Mинистерство за здравство/10:30)

Скопје -  Судскиот совет на Република Северна Македонија ќе ја одржи 491 седница. (Судски совет/10:00)

Скопје - Прес - конференција на градоначалникот Орце Ѓорѓиевски по повод претстојниот 69-ти роденден на Општина Кисела Вода и почетокот на културното лето. (кафуле Минт/10:00)

Битола - Доделување на наградата за новинарство „Тоде Петровски” која традиционално ја доделува Битолски весник. (Офицерски дом во Битола/11:00)

Скопје - Изложба „Чемерски: Низ цртеж, отпосле" на реномираниот македонски уметник и академик Глигор Чемерски. (Галерија на Младинскиот културен центар/20:00)

Виена - Солистички концерт на македонската пијанистка Дуња Иванова во Виена.

 

____________________________________________________________________________

***МИА ги објавува местото и времето на одржување на настаните и притоа не презема обврска за реизвестување доколку дојде до промена на најавените термини***

 

Можно е и ова да ти се допаѓа

Остани поврзан