• четврток, 16 мај 2024

МВР Билтен

МВР Билтен

Скопје, 14 април 2024 (МИА) - Вчера во 23:15 часот на патот на Средно Водно, полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје го лишиле од слобода И.Л.(31) од Скопје, затоа што кај него била пронајдена и одземена прашкаста материја. По целосно документирање на случајот ќе следува соодветен поднесок.

Вчера во 21:40 часот на подрачјето на Бит Пазар во Скопје, полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје го лишиле од слобода Д.М.(22) од Крива Паланка, затоа што кај него била пронајдена и одземена марихуана. По целосно документирање на случајот ќе следува соодветен поднесок.

На 12.04.2024 во 23:20 часот полициски службеници од Единицата за недозволена трговија при СВР Скопје го лишиле од слобода Т.Ј.(60) од Скопје, поради тоа што при претрес во неговиот дом на подрачјето на Карпош, извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени воздушна пушка, пиштол „браунинг“ со рамка и 61 куршум. По целосно документирање на случајот ќе следува соодветен поднесок.  

На подрачјето на општина Аеродром во Скопје, вчера во 20:40 часот полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје го лишиле од слобода А.Д.(29) од Скопје, затоа што кај него била пронајдена и одземена марихуана. По целосно документирање на случајот ќе следува соодветен поднесок.

На 13.04.2024 во 21:45 часот на подрачјето на општина Аеродром во Скопје, полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје го лишиле од слобода К.В.(30) од Скопје, затоа што кај него била пронајдена и одземена марихуана. По целосно документирање на случајот ќе следува соодветен поднесок.

Денеска во 00:30 часот на место викано „Рушени воденици“ полициски службеници од Полициска станица за граничен надзор Рогачево при Регионалниот центар за гранични работи Север, го лишиле од слобода Г.Л.(42) од Р.Косово. При извршен преглед кај пријавениот биле пронајдени и одземени 1592 штеки со цигари и други производи за кои немал никакви документи. За случајот е известен јавен обвинител од ОЈО Тетово, а по негово документирање против Г.Л. ќе биде поднесена пријава поради основано сомнение за сторено кривично дело „криумчарење“ по член 278 од Кривичниот законик.       

Секторот за внатрешни работи Скопје во текот на вчерашниот ден продолжи со контролите во областа на сообраќајот. На територија на град Скопје изречени се вкупно 190 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 45 санкции, 12 мерки за возење без возачка дозвола, oсум санкции за минување на затворен сигнал - црвено светло, 19 мерки за прекршоци што ги чинат возачи на мотоцикли...

На 13.04.2024 во 15:50 часот во СВР Велес било пријавено дека на улица „8 Септември“ во Велес, на место викано „Стар мост“ се случила сообраќајна несреќа помеѓу мопед „апен“, без регистарски таблички, управуван од Ќ.С.(64) од Велес и патничко возило „тојота“ со велешки регистарски ознаки, управувано од А.Р.(19) од Велес. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил возачот на мопедот, констатирани во болница во Велес. По овластување на јавен обвинител увид на местото бил извршен од увидна екипа од СВР Велес.

На 13.04.2024 во 20 часот во СВР Струмица било пријавено дека на крстосницата од улица„Маршал Тито“ и улица „Ристоман Попчевски“,во Струмица се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко возило „голф“ со струмички регистарски ознаки, управувано од Ќ.У.(24) од Струмица и мопед „априлиа“ со германски национални ознаки, управуван од малолетник од Струмица. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил возачот на мопедот констатирани во Медицинскиот центар Струмица. Извршен бил увид од увидна екипа од СВР Струмица.

На 13.04.2024 во 18 часот во Полициската станица Центар, В.Т.(35) од Скопје пријавил дека на улица „Владимир Полежановски“ во Скопје бил каснат од куче скитник.

На 13.04.2024 во 18:30 часот во Полициска станица Велес, Н.М.(46) од Велес пријавила дека на улица „Нада Бутникошарева“ во Велес била касната од куче.

На 13.04.2024 во 15.00 часот во Полициска станица Аеродром, Р.Н.(61) од Скопје пријавила дека на улица „12. Македонска бригада“ во Скопје била касната од куче скитник.свс/

Фото: МИА архива

 

Остани поврзан