• вторник, 18 јуни 2024

Лопез станува прв тенисер со учество на 73 грен слема

Лопез станува прв тенисер со учество на 73 грен слема
Мелбурн, 16 јануари 2020 (МИА) – Поранешниот деветти рекет на светот во двојки Шпанецот Фелисијано Лопез ќе биде првиот тенисер во историјата со учество на 73 грен слем турнири. Првиот турнир од „Големата четворка“ во неговата кариера беше „Ролан Гарос“ - 2001, во кој во првото коло од сонародникот Карлос Моја. Тој единствената победа во Париз ја забележа во 2016 година, во комбинација со Марк Лопез. Лопез на кој најдобриот пласман на АТП-листата му е 12. место, ќе учествува на претстојниот Австралија опен по 18-ти пат. Тој не пропушти ниту еден турнир од 2003 година, во двојки стигнал до четвртфиналето, во сингл до осминафиналето. Оваа сезона на Австралија опен, Лопез, кој има официјални натпревари во последните четири децении, ја започнува со мечот против деветтиот носител Роберто Баутиста-Агут. зс/

Остани поврзан