• четврток, 30 мај 2024

Кривични пријави против три лица од Тетово за вршење јавен превоз без лиценца

Кривични пријави против три лица од Тетово за вршење јавен превоз без  лиценца

Скопје, 18 април 2024 (МИА) - Поднесени се три кривични пријави против три лица од Тетово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „вршење на јавен превоз без поседување на лиценца“.

Како што соопшти денеска МВР, во првиот случај СВР Тетово поднесе кривична пријава против Ј.С.(63) од Тетово, откако на 06.12.2023 на регионален пат Тетово – Брвеница, полициски службеници извршиле контрола на патничко возило кое го управувал пријавениот, при што констатирале дека врши јавен превоз на патници без да поседува соодветна лиценца издадена од надлежен орган.

Од страна на СВР Тетово поднесена е кривична пријава и против тетовецот Ј.Р.(43), откако на 19.12.2023 на ул.„Илинденска“ во Тетово, полициски службеници извршиле контрола во неговото возило при што го затекнале пријавениот како врши јавен превоз на патници без да поседува соодветна лиценца издадена од надлежен орган.

Кривична пријава за истото дело СВР Тетово поднесло и против Ф.И.(60) од Тетово. На 07.02.2024 на ул.„Илинденска“ во Тетово, полициски службеници извршиле контрола при што го затекнале пријавениот како врши јавен превоз на патници без да поседува соодветна лиценца издадена од надлежен орган, стои во соопштението. вг/лв/

Фото: МИА Архива  

Остани поврзан