• сабота, 15 јуни 2024

Кина и САД ќе се сретнат во Женева на тема вештачка интелигенција

Кина и САД ќе се сретнат во Женева на тема вештачка интелигенција

Вашингтон, 13 мај 2024 (МИА) - Соединетите држави и Кина ќе се сретнат во Женева во вторник за да разговараат за напредната вештачка интелигенција (АИ), објавија американските власти.

Владата на американскиот претседател Џо Бајден се обидува да се ангажира со Кина за голем број прашања со цел да ги намали тензиите меѓу двете земји, пишуваат британските медиуми.

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен и кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји ја развија темата за вештачката интелигенција во април во Пекинг, каде што се согласија да ги одржат првите формални билатерални разговори на оваа тема.

Стејт департментот бара од Кина и Русија, како и САД, да усвојат декларации дека само луѓето, а никогаш вештачката интелигенција, ќе носат одлуки за употреба на нуклеарно оружје. мс/

фото: МИА архива

Остани поврзан