• недела, 14 јули 2024
Кина гради двојно повеќе соларни електрани од остатокот од светот

Кина гради двојно повеќе соларни електрани од остатокот од светот

Пекинг, 12 јули 2024 (МИА) - Капацитетите за производство на енергија со помош на ветер и Сонце во и...

Борел: Кинеското партнерство со Русија и воената поддршка на Северна Кореја ја поттикнуваат агресијата врз Украина

Борел: Кинеското партнерство со Русија и воената поддршка на Северна Кореја ја поттикнуваат агресијата врз Украина

Брисел, 12 јули 2024 (МИА) - Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Бо...

Ванг: Кина не ги прифаќа неоснованите обвинувања од Самитот на НАТО

Ванг: Кина не ги прифаќа неоснованите обвинувања од Самитот на НАТО

Пекинг, 12 јули 2024 (МИА) – Кина никогаш нема да ги прифати „неоснованите обвинувања“ изнесени прот...

Кина ги отфрла обвинувањата на НАТО за поддршка на руската војна во Украина

Кина ги отфрла обвинувањата на НАТО за поддршка на руската војна во Украина

Пекинг, 11 јули 2024 (МИА) - Кина го обвини НАТО дека ја оцрнува земјата и побара од Алијансата да о...

НАТО официјално се обврза да обезбеди воена помош за Украина во висина од 40 милијарди евра следната година

НАТО официјално се обврза да обезбеди воена помош за Украина во висина од 40 милијарди евра следната година

Вашингтон, 11 јули 2024 (МИА) - НАТО официјално се обврза да обезбеди воена помош за Украина во виси...

Тајванската армија регистрира 37 кинески воени авиони околу Тајван

Тајванската армија регистрира 37 кинески воени авиони околу Тајван

Тајпеј, 10 јули 2024 (МИА) – Армијата на Тајван регистрира кинески воени авиони, бомбардери и дронов...

Невремето зароби повеќе од 130 луѓе во близина на кинеската граница со Непал во регионот на Тибет

Невремето зароби повеќе од 130 луѓе во близина на кинеската граница со Непал во регионот на Тибет

Пекинг, 10 јули 2024 (МИА) - Невремето зароби повеќе од 130 луѓе во близина на границата на Кина со...

Кина и Белорусија одржуваат заеднички воени вежби во близина на полската граница

Кина и Белорусија одржуваат заеднички воени вежби во близина на полската граница

Минск, 9 јули 2024 (МИА) - Кина и Белорусија започнаа заеднички воени вежби, објавија министерствата...

Руска корвета и бродови на кинеската морнарица изведоа вежби во Филипинското Море

Руска корвета и бродови на кинеската морнарица изведоа вежби во Филипинското Море

Москва, 9 јули 2024 (МИА) - Корветата „Sovershenniy“ на Пацифичката флота на Русија, заедно со воени...

Си ги повика светските сили да им помогнат на Русија и Украина „да го обноват директниот дијалог“

Си ги повика светските сили да им помогнат на Русија и Украина „да го обноват директниот дијалог“

Пекинг, 8 јули 2024 (МИА) - Кинеските државни медиуми наведуваат дека лидерот Си Џинпинг ги повикал...

Јапонија и Филипините потпишаа договор за одбранбена соработка

Јапонија и Филипините потпишаа договор за одбранбена соработка

Манила, 8 јули 2024 (МИА) - Јапонија и Филипините денеска потпишаа клучен одбранбен договор што овоз...

Си му честиташе на новиот претседател на Иран

Си му честиташе на новиот претседател на Иран

Пекинг, 6 јули 2024 (МИА) - Кинескиот претседател Си Џинпинг денеска му честиташе на Масуд Пезешкија...

Едно лице го загуби животот, а 79 се повредени во торнадо во источна Кина

Едно лице го загуби животот, а 79 се повредени во торнадо во источна Кина

Пекинг, 5 јули 2024 (МИА) - Едно лице го загуби животот, а 79 се повредени во торнадо што денеска ја...

ЕК воведе привремени компензациски царини за увоз на кинески електромобили (ДПЛ)

ЕК воведе привремени компензациски царини за увоз на кинески електромобили (ДПЛ)

Брисел, 4 јули 2024 (МИА) - Девет месеци по започнувањето на својата истрага по службена должност за...

ЕК воведе привремени повисоки царини за увоз на електрични возила од Кина

ЕК воведе привремени повисоки царини за увоз на електрични возила од Кина

Брисел, 4 јули 2024 (МИА) - Европската комисија денеска соопшти дека воведе привремено повисоки цари...

Image

Остани поврзан