• вторник, 25 јуни 2024

Ешток: Извршителот на обидот за атентат врз словачкиот премиер Фицо дејствувал сам

Ешток: Извршителот на обидот за атентат врз словачкиот премиер Фицо дејствувал сам

Братислава, 16 мај 2024 (МИА) - Извршителот на обидот за атентат врз словачкиот премиер Роберт Фицо дејствувал сам, изјави министерот за внатрешни работи, Матус Шутај Ешток.

Според него, напаѓачот учествувал во протестите против владеењето на Фицо.

Есток потврди дека обидот за атентат бил политички мотивиран. паг/

Фото: ЕПА

 

Остани поврзан