• вторник, 18 јуни 2024
Обвинителство: Атентатот на словачкиот премиер Фицо се истражува како обид за убиство со предумисла

Обвинителство: Атентатот на словачкиот премиер Фицо се истражува како обид за убиство со предумисла

Братислава, 22 мај 2024 (МИА) - Минатонеделниот атентат врз словачкиот премиер Роберт Фицо се истраж...

Армијата на ДР Конго тврди дека спречила атентат врз претседателот Чисекеди

Армијата на ДР Конго тврди дека спречила атентат врз претседателот Чисекеди

Киншаса, 20 мај 2024 (МИА) – Армијата на Демократска Република Конго денеска соопшти дека спречила а...

Полскиот премиер Доналд Туск добил закана по атентатот врз Фицо

Полскиот премиер Доналд Туск добил закана по атентатот врз Фицо

Варшава, 16 мај 2024 (МИА) - Полскиот премиер Доналд Туск денеска изјави дека добил закани по живото...

Словачка не воведува вонредна состојба поради атентатот врз премиерот

Словачка не воведува вонредна состојба поради атентатот врз премиерот

Братислава, 16 мај 2024 (МИА) - Словачката влада денеска одлучи да не воведе вонредна состојба по ат...

Ешток: Извршителот на обидот за атентат врз словачкиот премиер Фицо дејствувал сам

Ешток: Извршителот на обидот за атентат врз словачкиот премиер Фицо дејствувал сам

Братислава, 16 мај 2024 (МИА) - Извршителот на обидот за атентат врз словачкиот премиер Роберт Фицо...

Во Словачка по атентатот на премиерот, повици за прекин на говорот на омраза

Во Словачка по атентатот на премиерот, повици за прекин на говорот на омраза

Братислава, 16 мај 2024 (МИА) - Властите на Словачка, која е во шок по обидот за атентат врз премиер...

Путин и Бајден го осудија атентатот врз словачкиот премиер Роберт Фицо

Путин и Бајден го осудија атентатот врз словачкиот премиер Роберт Фицо

Москва/Вашингтон, 15 мај 2024 (МИА) - Рускиот претседател Владимир Путин и американскиот претседател...

Украинската служба за безбедност осуети обид за атентат врз Зеленски

Украинската служба за безбедност осуети обид за атентат врз Зеленски

Киев, 7 мај 2024 (МИА) – Украинската служба за безбедност (СБУ) приведе двајца полковници на Управат...

Спречен нов атентат врз Зеленски, уапсен Полјак кој соработувал со Русите

Спречен нов атентат врз Зеленски, уапсен Полјак кој соработувал со Русите

Варшава, 19 април 2024 (МИА) - Полскиот државјанин Павел К. е уапсен под сомнение дека учествувал во...

Во Полска уапсен наводно руски шпион кој планирал атентат на Зеленски

Во Полска уапсен наводно руски шпион кој планирал атентат на Зеленски

Варшава, 18 април 2024 (МИА) - Полицијата во Полска денеска уапси маж затоа што наводно шпионирал за...

Со информациите за наводен обид за атентат врз Курти во Скопје е нанесена поголема штета на косовските институции, оцени Џафери

Со информациите за наводен обид за атентат врз Курти во Скопје е нанесена поголема штета на косовските институции, оцени Џафери

Брисел, 14 февруари 2024 (МИА) - Со пласирањето на информациите за наводен обид за атентат на косовс...

Руски функционер загина во атентат во Луганск

Руски функционер загина во атентат во Луганск

Москва, 8 ноември 2023 (МИА) - Пратеникот и поранешен воен началник во областа Луганск во источна Ук...

Некста: Обид за атентат врз Зеленски при вчерашната посета на поплавениот Херсон

Некста: Обид за атентат врз Зеленски при вчерашната посета на поплавениот Херсон

Херсон, 9 јуни 2023 (МИА) - Русите се обиделе да го убијат украинскиот претседател Володимир Зеленск...

Блинкен: Не можам да ја потврдам вистинитоста на руските обвинувања за обид на Украина да изврши атентат врз Путин

Блинкен: Не можам да ја потврдам вистинитоста на руските обвинувања за обид на Украина да изврши атентат врз Путин

Вашингтон, 3 мај 2023 (МИА) - Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска изјави дека не м...

Влада на Косово: Курти знаеше дека се планира атентат врз него

Влада на Косово: Курти знаеше дека се планира атентат врз него

Приштина, 19 септември 2022 (МИА) – Владата на Косово потврди дека имала информации оти минатата

Image

Остани поврзан