• сабота, 20 јули 2024

ЕП 2024: Турција ја победи Грузија во возбудлив натпревар

ЕП 2024: Турција ја победи Грузија во возбудлив натпревар

Дортмунд, 18 јуни 2024 (МИА) - Турција ја совлада Грузија со 3:1 во првиот натпревар од групата „Ф“ на Европското првенство.

Еден од натпреварите за кој имаше најмалку очекувања се претвори во несекојдневен спектакл. Дебитантите на континенталното првенство, Грузија понудија прекрасен фудбал и успеаја да го постигнат својот прв гол во европските завршници, благодарение на Жорж Микутадзе.

Тимот на Винченцо Монтела исто така беше подготвен за предизвикот и тоа го претвори натпреварот во одлична средба. Турците победија по два извонредни гола. Мерт Мулдур го отвори резултатот во 25. минута, а седум минути подоцна Грузијците израмнија. Арда Ѓулер ја доведе Турција во предност по фантастично исполнување во 65. минута, а длабоко во судиското надополнување, резервата Керем Актуркоглу ги постави конечните 3-1.

Подоцна денеска се игра и другиот натпревар од оваа група меѓу Португалија и Чешка. дс

Фото: Фејсбук/УЕФА ЕУРО 2024

Остани поврзан